strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Grajmy razem! Środowisko Związek Dlaczego warto grać w brydża?

Dlaczego warto grać w brydża?

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

Co przemawia za tym, aby zainteresować się brydżem? Jest wiele powodów, z których spróbuję wymienić kilka, chyba najbardziej znanych. Warto przy tym zauważyć, że odnoszą się one zarówno do brydża towarzyskiego, jak i sportowego, choć akcenty nie muszą rozkładać się tak samo..

1. Sposób na przyjemne spędzanie czasu

Siadając do brydża chcemy przede wszystkim spędzić przyjemnie czas. I rzeczywiście, mamy to zapewnione, na dodatek w aktywny sposób. Brydż jest w stanie dostarczyć sporych emocji, a połknięcie jego bakcyla zależy tylko od tego, czy znajdziemy się w gronie już zarażonych nim osób. Jeśli tak się stanie, mamy małe szanse, aby mu się oprzeć.

2. Gra dla wszystkich

Każdy może grać w brydża. Nie stwarza on bowiem praktycznie żadnych ograniczeń. Niezbędna jest jedynie umiejętnść dodawania. Co więcej, wszyscy mogą  w tej grze rywalizować nieomal na równi, Siadając do stołu nawet przeciwko mistrzowi świata lub kontynentu (a często możmy takich graczy spotkać na polskich turniejach!) zawsze mamy szansę na zwycięstwo. Wygrana z wyżej notowanymi od nas zawodnikami - choć może nie zdarza się zbyt często -  jest zawsze bardzo dopingująca. Podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych możemy też rywalizować i odnosić sukcesy z graczami na swoim poziomie. Jednym z ciekwszych widoków na imprezach brydżowych (choć niestety, jeszcze zbyt rzadkim) jest widok dzieci grających z nestorami.

3. Łatwość uprawiania

Wymagania do gry "w realu" są prawie żadne - wystarczy w miarę spokojne miejsce i talia kart. Najważniejsze jest zgromadzenie przy stole 4 graczy. Ten wymóg sprawia zwykle największe kłopoty. Dlatego brydżyści tak chętnie gotowi są uczyć innych tej gry, a gdy już im się uda kogoś do tego zachęcić mają dużą cierpliwość dla początkujących. "Potrzebny czwarty do brydża!" do niedawna było jednym z najbardziej popularnych zawołań na korytarza w akademikach. Obecnie internet dostarcza tak wspaniałych możliwości, że można grać o każdej porze nawet samemu i w bardzo wielu wariantach rywalizacji lub zupełnie rekreacyjnie.

4. Rozwój wielu umiejętności

Brydż wymaga nieustannej analizy, oceny ryzyka i szukania szans, planowania rozgrywki i obrony. Rozwija bardzo wyobraźnię, doskonali umiejętności logicznego i strategicznego myślenia. Wymaga nieustannego podejmowania decyzji w warunkach ograniczonego zasobu informacji oraz brania za nie odpowiedzialności - wszak to gra zespołowa. Stałym elementem gry jest otwarcie na partnera - współpraca w licytacji i w obronie Nie zawsze to wszystko się udaje. Porażka w rozdaniu, turnieju lub meczu to stały element tej gry. Dzięki temu nabywamy jednak umiejętność radzenia sobie ze stresem i akceptacji porażek, co daje znakomite przygotowanie do wyzwań, jakie stawia nam życie. Bill Gates umieścił brydża na liście 10 rzeczy, które pomogły mu odnieść sukces.

5. Poznawanie ludzi

Brydż jest przede wszystkim grą towarzyską,  jest znakomitym pretekstem do spotkań. Także w bardziej zaawansowanych formach jego uprawiania stwarza wiele okazji do poznawania ciekawych i wartościowych ludzi. Wspólna pasja ułatwia nawiązywanie kontaktów, oczywiście pod warunkiem, że nie traktujemy naszej rywalizacji zbyt serio. Jak we wszystkim warto więc mieć dystans do siebie i tego co robimy. Znajomości zawarte przy brydżowym stoliku trwają latami, niezależnie od dzielących nas niekiedy różnic. Jeśli spotykamy kogoś, kto podziela naszą pasję, dużo łatwiej nawiązuje się między nami dobry kontakt.

6. Hobby na całe życie

Któż nie chce mieć pasjonującego hobby? Chyba każdy, a tym właśnie może stać się brydż. Zawsze możemy nauczyć się czegoś nowego, pomagać innym zgłębiać jego tajniki lub uczestniczyć w życiu towarzyskim. Wiele związków zaczęło się przy brydżu. No i można w niego grać do późnych lat.

7. Prestiż

Umiejętność gry w brydża niewątpliwie stanowi powód do pewnego rodzaju dumy. Każdy, kto spróbował tej gry wie, jak wielu powszechnie wartościowych umiejętności wymaga. Cenią to pracodawcy. Któż nie wolałby mieć w zespole brydżysty niż np. ... (wstawić dowolnie)? To niebanalne hobby, które na zaawansowanym poziomie uprawia stosunkowo niewiele osób. Przynależność do tego środowiska prawdziwie nobilituje, także w wymiarze międzynarodowym. Mimo tego, że nasza federacja brydżowa (PZBS) nie jest bowiem liczna, polscy brydżyści od lat zaliczają się do ścisłej czołówki światowego brydża. Żaden sport nie przynosi Polsce tylu tytułów z najważniejszych światowych imprez co brydż.

8. Zdrowie i trening umysłu

Regularne granie w brydża doskonale wpływa na kondycję i funkcjonowanie umysłu. Brydż nieustannie angażuje pamięć i wymaga koncentracji. Grając w brydża w przyjemny sposób rozwijamy i ćwiczymy te umiejętności. Prawdopodobnie jest to przyczyną bardzo znaczącego ograniczenia u brydżystów ryzyka zachorowań na choroby demencji starczej. Wyniki badań dostarczają również zaskakująco pozytywnych wniosków dotyczących poprawy układu immunologicznego u osób grających w brydża.

Polecam też świetny tekst Małgorzaty Maruszkin pt. "Brydż czyli lawina przyjemności - gra w karty także dla dojrzałych".

Poprawiony: wtorek, 12 września 2023 06:15  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.