strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Moje systemy System TRASER

Traser - ogólnie

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

System TRASER jest w założeniu systemem transferowym. W każdym razie częściowo. Transferami licytuje się bowiem przede wszystkim po otwarciu 1♣, ale także po interwencji przeciwników. W najnowszej wersji, obecnie jeszcze doprecyzowywanej, licytujemy z użyciem transferów także po otwaciu 1! Być może jest to jedyne tego rodzaju rozwiązanie na świecie.

Podstawowa zasada obowiązująca w licytacji, w której mamy możliwość zastosowania transferów:

 
Przy rękach zróżnicowanych co do siły dążymy do tego, aby rozgrywała ręka silniejsza
 

Odpowiadający ze słabą ręką stara się więc nie licytować bezpośrednio swojego najlepszego koloru. Natomiast, jeżeli ręce są siłowo zbliżone, nie ma większego znaczenia, kto będzie rozgrywającym.

Otwarcia w kolory młodsze są oryginalne też i z innego powodu - przejmują ręce, z którymi tradycyjnie licytowalibyśmy 1BA.

 
Otwieramy 1BA w sile 12-14 PC bez 4. starszej
 

Skoro rozdysponowaliśmy na otwarcia 1♣ i 1 ręce, z którymi otwieraliśmy 1BA, to na co przeznaczyliśmy tę odzywkę? Oczywiście na słabe bez atu, czyli dla rąk w sile 12-14 PC.

Słabe otwarcia 1♣ i 1 z WJ przechodzą do 1BA z jednym zastrzeżeniem: otwarcie 1BA nie zawiera 4. starszych. Z co najmniej jedną 4. starszą w sile 12-14 PC otwieramy 1♣/. Przy otwarciu 1 stosujemy starą zasadę otwierania z 4+.

Z pozostałymi rękami zawierającymi 4. starszą (bez 5.♣) otwieramy 1♣. Wychodzi na to, że otwarcie słaby ♣ zapewnia 2+♣ (4-4-3-2).

 
System jest w fazie rozwoju i szczegóły opisanych tu rozwiązań ulegają zmianom, które nie zawsze mogą zostać konsekwentnie wprowadzone we wszystkich właściwych miejscach. Siły autora skoncentrowane są obecnie na domknięciu opisu systemu Preser. 
 

Z 5.♣ i każdą 4. w sile 12-14 PC otwieramy 2♣. W tym otwarciu zawieramy również ręce z 6+♣ w składzie niezrównoważonym. Dalsza licytacja całkowicie odbiega od tej, którą znacie z systemu Precision.

Otwarcia 1 i 1 są zupełnie naturalne, a licytacja po nich różni się od Wspólnego Języka znacznie mniej niż po otwarciach w kolor młodszy. Powodem są oczywiście własne modyfikacje, jak np. odpowidź 2BA (13+PC z fitem), czy dwuznaczne odpowiedzi na wys. 3.

Wyższe otwarcia , tj. 2//♠ znacznie bardziej już odbiegają od najpopularniejszego w Polsce systemu, ale mają ten sam blokujący charakter.

 Przykłady

 
Zawiłe rozwiązania licytacyjne traktujcie jako wskazówkę na przyszłość, najważniejszy jest duch systemu; szukajcie go w schematach
 

A skąd nazwa TRASER?
Otóż przypadła ona do gustu autorowi z kilku powodów.

Po pierwsze to złożenie kilku liter z miana system/trefl transferowy. Jest to też nazwa zawodu, który ma związek z projektowaniem i realizacją projektów, czasem wielkogabarytowych. Ale jest to również znana marka zegarków szwajcarskich. 
Mamy więc wszystko, co przystaje do produktu zaprojektowanego zarazem z rozmachem, jak i z precyzją. Mam nadzieję, ze wszystkie te elementy znajdziesz Czytelniku w prezentowanym na tych stronach systemie. Poznaj go i ciesz się z jego stosowania w praktyce.

Poprawiony: poniedziałek, 21 kwietnia 2014 11:43  

Zmiany w TRASERze

Zawrotka - doprecyzowanie
licytacji z układami 5-4

02-09-2013

Zmiany w otwarciu 1BA
Po supertransferze 2 karo

25-03-2013

Skończone otwarcie 1 karo
Kompletny Traser 

29-08-2012

Silny Otwierający licytuje po 1pik
swój kolor, 
co dalej? - zajrzyj
23-07-2012

Dodane przykłady po Zawrotce
i odpowiedzi 3trefle/karo - zajrzyj

18-07-2012

Prac nad otwarciem 1 karo
potrwają do końca lipca
18-07-2012


Menu użytkownika


Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.