strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Cue-bidy

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

Odświeżam nieco temat cue-bidów (dalej w skrócie c-b) w artykule z 2011 r. uzupełniając go o drugą dziesiątkę bardziej zaawansowanych zasad.

* * * * *

1. Zgłoszenie na wysokości 3, 4 lub 5 koloru, który nie może być uzgodniony, ani nie jest wywiadem lub en passant bezatutowym, jest cue-bidem szlemikowym. Dalsze odzywki w nieuzgodnione kolory są także cue-bidami, wskazującymi zatrzymania.

* * *

2. Jeżeli jeden z graczy rozpoczął licytację szlemikową, to zgłoszenie c-b  jest obowiązkowe jedynie w sytuacji, gdy partner nie określił granicy swojej siły, a c-b wypada poniżej dogranej.

* * *

3. W pierwszej kolejności należy wskazywać zatrzymania w kolorach dotychczas nie licytowanych.

* * *

4. Pierwszy c-b wskazuje najniższe z posiadanych zatrzymań I i II stopnia. Druga odzywka w ten sam kolor wskazuje zatrzymanie I i II stopnia.

* * *

5. Z dwoma zatrzymaniami licytuje się kolor zatrzymania najbliższego ostatniej odzywce, gdyż pominięcie koloru przy c-b w zasadzie wyklucza posiadanie w nim zatrzymania (JW.: chyba, że krótkość).

* * *

6.Po rozpoczęciu serii c-b można grać już tylko w kolor wcześniej uzgodniony lub w bez atu.

* * *

7. Powrót na kolor uzgodniony oznacza albo brak zatrzymania w nielicytowanym kolorze, albo obawę o jakość koloru uzgodnionego. Ale może również oznaczać brak nadwyżek siły - patrz zasada 8.

* * *

8.  Powyżej końcówki zgłaszaj c-b tylko wtedy, gdy jest możliwość grania szlemika – z minimum lepiej jest powrócić na kolor uzgodniony. Jeśli partner pokazuje dalsze c-b lub jego ostatni c-b jest powyżej końcówki, musisz odpowiedzieć, jeśli tylko jest to możliwe.

* * *

9. 4BA po serii c-b jest zawsze Blackwoodem.

* * *

10. Ten z partnerów, który jest już w stanie ocenić kontrakt końcowy, powinien go zgłosić jak najprędzej.

* * *

11. Pominąć kolor c-b, pomimo jego posiadania można wtedy, gdy posiada się nadwyżki i będzie się licytować dalej po sign-off partnera. Sekwencja taka może być używana do sprzedania renonsu.

* * *

12. Należy unikać dawania c-b krótkościowych w kolorach zgłaszanych naturalnie przez partnera. Pierwszy c-b w kolor partnera jest c-b honorowym - z figury (nawet D).

* * *

13. Nie wskazuje się króla do singletona partnera, taki c-b wskazuje na asa.

* * *

14. O ile przestrzeń licytacyjna umożliwia opóźnione zgłoszenie zatrzymania w kolorze przeciwnika, brak natychmiastowego c-b w ten kolor nie wyklucza zatrzymania. Jeżeli jednak wysokość licytacji nie pozwala na odwlekanie decyzji o grze premiowej, brak c-b oznacza brak zatrzymania.

* * *

15. Jeżeli uzgodniony jest kolor młodszy,  zgłoszenie nielicytowanego koloru poniżej 3BA nie jest c-b wskazującym zatrzymanie, ale jest albo naturalne, albo wskazuje zatrzymanie do bez atu (en passant). Może też być wywiadem bezatutowym..

* * *

16.C-b powyżej 5 w kolor uzgodniony jest poszukiwaniem szlema (musimy mieć zatrzymania I stopnia).

* * *

17. Zgłaszaj najpierw asy, potem króle (kontrole). Wyjątkowo, jeżeli pokazałeś już w licytacji, że jesteś mocny w jakimś kolorze, należy zgłosić kontrolę II klasy przed pokazaniem kontroli I klasy w twoim kolorze.

* * *

18. Po kontrze na c-b, rekontra oznacza zwykle zatrzymanie I klasy w kolorze skontrowanym (na ten temat pisałem też tutaj.).

* * *

19. Planuj swoje c-b. Najtańszy c-b nie musi być najlepszy,  jeżeli spowoduje on zgłoszenie następnego c-b na wyższej wysokości niż, jakby kolejność była odwrotna.
Przykładowo: kolejność 4♣-4//4♠ jest lepsza od kolejności 3♠-4//5♣. Do uzyskania właściwej informacji lub przekazania swojej możesz wykorzystać przejściowe 3BA, które - zwykle przy uzgodnionym kolorze starszym - ma charakter  wyczekujący.

* * *

20. Po odpowiedzi na Blackwooda ustają typowe c-b. Zalicytowanie bocznego koloru (za wyjątkiem relayowego pytania o D atu lub o ilość K) jest pytaniem o wartości w tym kolorze.
Odpowiedzi:

I szczebel = brak zatrzymania III klasy (damy, dubla);

II szczebel = dubelton;

III szczebel = dama;

IV szczebel = dama + walet (ważne dla sprawdzenia możliwości zagrania 7BA).

* * * * *

 Przykład 1 -  16 lipca 2011  - wykorzystaj kolor przeciwnika

 Przykład 2 -  16 lipca 2011  - domniemane uzgodnienie

Zobacz również artykuł Wł. Izdebskiego "Cue-bid zastępczy".

Poprawiony: sobota, 19 grudnia 2015 20:48  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.