strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Pomysły / propozycje Skontrowane 2 karo - Szpilka

Skontrowane 2 karo - Szpilka

Email Drukuj PDF

Kontra na otwarcie 2 (Multi) nie jest rzadkością.
Z reguły przyjmuje się, że oznacza ona kartę, z którą skontrowalibyśmy wywoławczo otwarcie "słabe 2♠" – a więc kontrujący praktycznie powinien mieć 3/4.. Oczywiście, może też być kontrą objaśniającą, także na kolorze starszym.

(pas) 2! ktr ?

W takiej sytuacji, jako Odpowiadający nie jesteśmy w złej pozycji, bo to przeciwnicy mają kłopot - muszą ustalić, czy nie ucieka im końcówka, a ich wejścia nie są już tak bezpieczne, jak na wys. 1.

Kontra stwarza nam dodatkowe możliwości, bo wachlarz możliwych odpowiedzi poszerza się o PAS i rekontrę. Jakie więc przypisać im znaczenie?

Ja proponuję następujące.

PAS na skontrowaną odzywkę sztuczną zwykle oznacza chęć gry w skontrowanym kolorze. To wcale nierzadki przypadek, bo kontrujący przecież nie musi mieć wielu ♦ (kontra jest przede wszystkim wywołaniem na ). Odpowiadajacy z dużym prawdopodobieństwem może przewidywać, jaki longer ma Otwierający - do wyboru są bowiem tylko dwa kolory. Jeśli Odpowiadajacy dysponuje 5+ może spróbować zagrać kontrakt 2 z kontrą, gdyby u Otwierającego trafił na jakieś sensowne wartości.

Partnenerowi kontrującego nie będzie łatwo ukarnić tego kontraktu, jeśli nie posiada poważniejszych walorów w kolorze atutowym. Najczęściej więc obrońcy podejmą próbę uzgodnienia swojego koloru. 

Skoro z  pasujemy, to pozostaje ustalić, jakie znaczenie winna mieć REKONTRA.  Wydaje mi się sensownym przeznaczyć ją dla rąk jednokolorowych, których celem nie jest szukanie dogranej, ale znalezienie optymalnego koloru do gry na najniższej wysokości. Przypominam, że bez kontry ręce jednokolorowe sprzedawalibyśmy przez sztuczne 3♣!.  

Czego oczekujemy od partnera? Tearaz już wie, że jego kolor nam nie odpowiada (zakładamy przecież, że Odpowiadający potrafi to wydedukować). Po rekontrze Otwierający licytuje zatem swój krótszy starszy kolor (!), oczywiście nawet wtedy, jeżeli posiada w nim krótkość. Jeśli będzie to longer Odpowidajacego, to z kolei on może już spasować. Jeżeli zaś ma longer młodszy, to go zalicytuje. Zauważmy, że to rozwiązanie pozwala nam ustalić kontrakt na wys. 2 w starszy lub 3♣, co bez kontry by nam się nie udało.

Jak zwięźle określić takie ustalenie? Może "rekontra do krótkości"?

Mnie się nasuwa jeszcze lepsza nazwa: "Szpilka". Chodzi bowiem o kolor, który w jednej perspektywie widzimy jako długi, a w drugiej jako krótki. 

 Przykład -  18 listopada 2012  - 2 ukarnione
To przykład, kiedy można sPASować przy kontrze na otwarcie Multi.
Co prawda, nie zagraliśmy ładnych kierów, ale obrońcy (o randze Q i 10 na BBO) też nie zagrali w piki. Szlemika.
Byłaby masakra, ale zawezwali sędziego, bo ponoć w turniejach ACBL nie gra się 2 Multi. Sędzia orzekł AVE z wyrównaniem dla oppsów.
Dla mnie to bez sensu, skoro przeciwnicy nie protestowali w czasie licytacji, jak uzyskali wyjaśnienie zapowiedzi, a dopiero jak się zorientowali że są w bagnie. Podjęli ryzyko, to powinni zebrać żniwo. Przecież gdyby uzyskali dobry zapis to nie zakwestionowaliby wyniku. Ciekawie co na to sędziowie?
Mnie się to w każdym razie nie podoba. Byliśmy tam chyba ostati raz. Nasuwa się określenie jak w tytule - "brydż specjalnej troski".  Czyż nie?


Poprawiony: niedziela, 06 stycznia 2013 10:27  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.