strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Pomysły / propozycje Minister na słabe 1BA

Minister na słabe 1BA

Email Drukuj PDF
Spis treści
Minister na słabe 1BA
Zestawienie wejść
Kontra
Wejście 2 trefl
Na pozycji re-open
Przeciwnik kontruje
Wszystkie strony

Niniejszy tekst stanowi kontynuację artykułu pn. "Minister na silne 1BA", w którym zajmowalliśmy się licytacją obrońców po tytułowym otwarciu.Teraz przedstawiam cd. tego autorskiego oprcowania.

Słabe otwarcie 1BA (12-14 PC) stwarza większe szanse na to, że obrońcy mają siłę i składy rąk umożliwiające im osiągnięcie końcówki. Równocześnie, co zrozumiałe, nie mogą rezygnować z walki o zapis częściowy i przeszkadzania przeciwnikom w znalezieniu najlepszego kontraktu.

Spróbujmy ww. cele osiągnąć przez wyraźnie rozdzielenie wejść podlimitowych od wejść z dobrą siłą.

* * * * *

Aby nie komplikować opisywanego na tych łamach systemu obrony na 1BA silne, pn. Minister (zakładam, że Czytelnik wybrał go także dla siebie), wskazane byłoby pozostanie w tych samych, z grubsza, schematach. Nie jest to jednak takie proste, jeżeli chcemy przekazać informacje o dwóch, a może nawet trzech zakresach siły.

W stosunku do podstawowej wersji tej konwencji robimy więc parę zmian.

Przede wszystkim, nie rozróżniamy - przez kontrę - rąk typu 5-4, a wchodzimy do licytacji bezpośrednio już ze składami 4-4, a tym bardziej z lepszymi. Dzięki temu wejścia 2/stają się bardziej agresywne. Opcjonalnie, mogą też zawierać kolor licytowany i 5.♣, zamiast koloru bezpośrednio wyższego.

Z wszystkimi rękami jednokolorowymi licytujemy znane nam sztuczne wywołanie na monokolor - 2! Tym razem także  na ♣.

Wszystkie te wejścia są w zasadzie podlimitowe. Ich dolna granica powinna być zależna od składu i założeń. Jest oczywiste, że po partii nie będziemy wchodzić z byle czym. Otwarcie 1BA, także w słabej wersji, jest bowiem zwykle bardzo informacyjne i partner Otwierającego ma największe rozeznanie, co się dzieje w rozdaniu. On nie musi być też wcale słaby! O ile będzie dysponował odpowiednią siłą, to postawienie karnej kontry nie będzie dla niego stanowiło większego problemu.

Zaproponowane w dalszej części przedziały siły, a także składy, należy traktować jako orientacyjne.

Po tych ustaleniach dochodzimy do znaczenia kontry - zostawiamy ją dla zasygnalizowania przyzwoitych rąk w sile 13-15 PC - w każdym składzie! Dzięki temu ustaleniu - z kolei nam - łatwo będzie taką kontrę ukarnić.



Poprawiony: niedziela, 06 stycznia 2013 10:22  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.