strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Pomysły / propozycje Forsing po negacie - Założenia

Forsing po negacie - Założenia

Email Drukuj PDF
Spis treści
Forsing po negacie
Założenia
Wszystkie rebidy
Po rebidzie 1 kier
Po rebidzie 1 pik
Po rebidzie 1BA
Po rebidzie 2 trefl
Po rebidzie 2 karo
Po rebidach 2 kier/pik
Po rebidzie 2BA
Wszystkie strony

*  *  *  *  *

Po otwarciu 1♣ i negatywnej odpowiedzi 1! z siłą 19-22 PC możemy zgłosić posiadanie 4/5.♠ już na wys. 1 - 1♠!
To pierwsze założenie, które n
ie jest zresztą odkrywcze, bo tak gra się już dość powszechnie.

Zajęcie rebidu 1♠ na wskazanie silnej ręki oznacza utratę możliwości wskazania ręki słabej z 4.♠. Musimy  pogodzić się więc z tym, że  rebid 1 może oznaczać nawet rękę w składzie  4-2-3-4. Tę niejednoznaczność wykorzystajmy dla nadania odzywce 1 również znaczenia silnego. Licytacja i tak najprawdopodobniej nie wygaśnie i - w miarę potrzeby - znajdziemy okazję do zasygnalizowania silnego charakteru swojej reki.
W praktyce nie będzie to aż tak duża niedogodność, bo  jeśli rzeczywiście jesteśmy słabi (12-14 PC), to przeciwnicy dysponują łącznie siłą, z którą trudno będzie im poniechać wejścia do licytacji, czym wyręczą nas z kłopotu szukania uzgodnionego koloru do własnej gry.

 Przykład -  5 luty 2012  - tak się gra...
Jeśli nie wierzycie, że rebid 1 pik to dobry pomysł, to przypatrzcie się tej licytacji. Tak gra m.in. Andrzej Wilkosz.

Czy ryzykujemy wiele przydzielając rebidowi 1 dodatkowo (oprócz tradycyjnego negatu) podobne znaczenie, jak rebidowi 1♠, czyli 4/5. na 18-22 PC? Nie sądzę. Licytacja najczęściej i tak nie wygaśnie, a gdyby nawet tak się stało, to będziemy grali prawdopodobnie właściwy kontrakt. To drugie założenie.

Dzięki takiemu ustawieniu mocno odciążymy wyższe odzywki, co pozwoli precyzyjniej licytować silniejsze ręce. Z dłuższym kolorem starszym lub większą siłą możemy zalicytować 2/♠.

Jeśli nie mamy starszego longera, to w grę wchodzą rebidy 1BA, 2BA i 2!

Tą ostatnią odzywką tracimy, co prawda, sposobność sprzedania szybko siły i koloru longera , ale zyskujemy możliwość sforsowania partnera i uzyskania od niego informacji o minimalnych nawet wartościach, które mogą nam pomóc w osiągnięciu dogranej.
Często przyjmuje się, że to najsilniejszy forsing. Tutaj zmieniamy jednak jego znaczenie - to 2BA staje się forsingiem conajmniej do dogranej, na każdym możliwym składzie.
Siłą rzeczy, rebidy 1BA i 2! są limitowane i oznaczją ręce zrównoważone bez 4.♠ w sile odpowiednio 18/19 PC i 21/22 PC (ręce z 20 PC przyporządkujemy odpowiednio w zależności od "urody karty"). Oba rebidy nie wykluczają 5. młodszej.

Powyższe rozdysponowanie znaczenia pozostałych rebidów Otwierającego stanowi trzecie założenie.

Czwarte założenie polega na takim ustawieniu licytacji, aby w możliwie szerokim zakresie kolor do gry zajmowała ręka silniejsza.
Tę zasadę staram się szerzej propagować na swoich stronach. Nie ma ona oczywiście nic wspólnego z powszechnie rozumianą licytacja naturalną.
Moim zdaniem, jest to jednak tylko kwestia odniesień. Stosując bowiem logiczny i spójny system, w którym poruszamy się swobodnie, automatycznie uznajemy go za całkowicie dla nas naturalny. 
Może tylko odrobinę bardziej musimy uruchomić wyobraźnię, ale przecież i w tzw. "sytemach naturalnych" sporo odzywek , a nawet chyba coraz więcej, ma znaczenie niezobowiązujące do posiadania określonej ilości kart w licytowanym kolorze.



Poprawiony: poniedziałek, 12 marca 2018 19:15  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.