strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Biblioteka Inne Trochę taktyki

Trochę taktyki

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)
Spis treści
Trochę taktyki
Zapis maksymalny
Zapis meczowy
Zapis Pattona
Porównanie
Wszystkie strony

CZęść graczy, szczególnie na początku swojej drogi brydżowej, nie dostrzega różnic pomiędzy sposobem gry w turnieju na zapis maksymalny i na zapis meczowy.  Wydaje im się bowiem, że grać trzeba po prostu dobrze.
W zasadzie trudno się z tym nie zgodzić, ale... Grać należy przede wszystkim skutecznie, tzn. grać tak, aby możliwie często wygrywać. W sumie przecież taki jest cel gry.
O co więc chodzi? Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę stając do rywalizacji w zawodach brydża porównawczego?

* * * * *

Postarajmy się sformułować przesłanki do określonych zachowań w tych dwóch sytuacjach, czyli określić elementy wyboru optymalnej taktyki w konkurencji gry na zapis maksymalny i na zapis meczowy. Dodamy do tego jeszcze grę na zapis Pattona, którą osobiście bardzo bardzo lubię i żałuję, że tak rzadko tego typu konkurencje są organizowane.

* * * * *

Na wstępie warto zdać sobie sprawę z tego, czym w ogóle jest taktyka w brydżu?

W tym celu przytoczę definicję, kórą zaczerpnąłem z książki znakomitego teoretyka Zbigniewa Szuriga p.t.  "Taktyka w meczu brydżowym", wydanej blisko 40 lat temu:

Taktyka to proces podejmowania decyzji w warunkach ryzyka.

Ryzyko determinuje zatem określone wybory. Z kolei skalę ryzyka określa prawdopodobieństwo.

Za najważniejszą składową procesu podejmowania decyzji w grze ekspert ów uznał wyznacznie prawdopodobieństwa, że występuje określony układ kart, a umiejętność oceny tego właśnie elementu gry za podstawową umiejętność taktyczną. 

Istnieją jednak i inne obszary podejmowania decyzji w warunkach niepewności, które - choć w mniejszym stopniu - mają wpływ na uzyskiwane przez graczy wyniki.

W niniejszym tekście skupiamy sie na tym, jak system obliczania wyników w danej konkurencji wpływa na proces podejmowania decyzji - w sferze licytacji i rozgrywki.

* * * * * 



Poprawiony: wtorek, 06 lutego 2018 12:22  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.