strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Biblioteka Licytuj Licytacja jednostronna

Licytacja jednostronna

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

Ogólne wytyczne do licytacji jednostronnej, zebrane przez autora:

  1. Kolejność zgłaszania kolorów, z zastrzeżeniem pkt 2:
    • dłuższy,
    • z czterokartowych - bliższy ostatniej odzywki (ekonomicznie),
    • z równych co do długości 5+ – starszy.
  2. Z ręką nie zapewniająca wygrania końcówki, także po trzecioręcznych otwarciach 1♣/, należy z układem 4 starsza - 5 młodsza zgłosić w pierwszej kolejności kolor starszy. Przy sile dającej bilans na końcówkę licytuje się najpierw kolor młodszy.
  3. Za kontrakt odpowiada partner, który ma więcej informacji, a w szczególności ten, który nie określił górnego limitu siły. Dlatego nie można pasować, jeżeli partner nie określił górnego limitu punktów (pozycja sforsowana). Należy pokazać nieujawnione wartości. Negatem jest powrót na swój kolor lub zalicytowanie najbliższego BA.
  4. Każda odzywka na pozycji swobodnej (niesforsowanej) oznacza nadwyżki.
  5. Nowy kolor na wysokości jednego i trzech forsuje (po pasie, na wysokości trzech inwituje). Wyjątkiem jest kolor zgłoszony ekonomicznie na wysokości trzech (nie forsuje).
  6. Skok nowym kolorem forsuje do dogranej.
  7. Skok zgłoszonym już kolorem ma charakter inwitu, nie forsuje.
  8. Rewers Otwierającego (odzywka, dana w drugim okrążeniu licytacji w sytuacji, gdy licytujący wcześniej zgłosił kolor, przekraczająca kolor wcześniej zgłoszony na najniższym szczeblu, na jakim można go jeszcze powtórzyć) po odpowiedzi 1o1 (one over one) forsuje na jedno okrążenie (np. 1 - 1♠ / 2), po odpowiedzi 2o1 (two over one) forsuje do dogranej (np. 1 - 2♣ / 2♠ ).
  9. Rewers Odpowiadającego forsuje do dogranej (np. 1 - 2♣ / 2 - 3)
  10. Nie licytujemy koloru, w którym partner nie może mieć fitu. Zalicytowanie takiego koloru jest sztuczne.
  11. Trzeci kolor na wysokości trzech jest naturalny bądź seminaturalny (wskazanie zatrzymania). W licytacji jednostronnej nie stosujemy wywiadu bezatutowego, ale en passant (wskazywanie zatrzymań). Wywiad bezatutowy stosujemy jedynie w kolor przeciwnika w licytacji dwustronnej (po otwarciu przeciwnika bądź interwencji) lub gdy jest to oczywiste np. zalicytowanie ostatniego koloru przed BA.
  12. Czwarty naturalny kolor w licytacji jednostronnej jest sztucznym podtrzymaniem licytacji, pytaniem o dodatkowe wartości. Sugeruje brak zatrzymania i trudności z wyborem kontraktu.
  13. Jeżeli górny limit partnera przesądził końcówkę, licytacja na niższym poziomie oznacza nadwyżki i szansę na grę szlemikową przy dobrych wartościach partnera. Negatem jest zalicytowanie końcówki, inne odzywki wskazują dodatkowe wartości.
  14. Uzgodnienie koloru partnera poprzedzone zgłoszeniem dwóch innych kolorów wskazuje krótkość w kolorze nielicytowanym i inwituje szlemika.
  15. Zainwitowanie kolorem atutowym do szlemika wyraża obawę jedynie o kolor atutowy. Inwit przyjmujemy posiadając np. AK..., AD..., KD..., ewentualnie AW.
  16. Otwarcia na III i IV ręce mogą być słabsze, szczególnie przed partią. Partner (Odpowiadający) musi na to brać poprawkę (patrz Drury).
  17. Po trzecioręcznych otwarciach 1♣/ wszystkie odpowiedzi są nieforsujące. Stosujemy preferencję kolorów starszych - z układem 4 starsza i 5 młodsza odpowiadamy 1 w starszy niezależnie od posiadanej siły (ale poniżej granicy otwarcia!). Po odpowiedzi 1/♠ Otwierający z 4. może podnieść do dwóch z lekką nadwyżką.

Poprawiony: piątek, 22 lutego 2013 10:35  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.