strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Pomysły / propozycje Monokolor po otwarciu 2kier

Monokolor po otwarciu 2kier

Email Drukuj PDF

Z otwarciem Multi współpracują otwarcia dwukolorowe 2/♠. Mogą powstać spore problemy, jeżeli trafią do jednokolorowej ręki partnera.

Poniżej wymowny tego przykład.

 Przykład  -  24 kwietnia 2013  - w pułapce
Problem wynikł z faktu, że 3 oznaczałoby inwit z fitem . Tak się powszechnie przyjęło. Niemniej zabiera to możliwość wskazania bezpośrednio longera w . Tylko na długości ♣ mamy bezproblemową odzywkę 3♣, ale ona też niewiele mówi o sile.

Jak z tego wybrnąć?

Najrozsądniejsze wydaje mi się przyjęcie, że

po dwukolorowym otwarciu 2każdy monokolor słaby licytujemy przez 2♠!

Stracimy, co prawda, możliwość słabego uzgodnienia ♠, ale za to z każdym monokolorem zatrzymamy się na wys. 3. Coś za coś.

Otwierający zalicytuje zwykle 2BA, po czym licytacja potoczy się nstępująco:

     (pas)   2 
 pas
 2♠!         
pas 2BA! pas ?

PAS = też wchodzi w tachubę

3♣ = 6+♣, do gry

3 = 6+, do gry

3 = inwit z fitem !!!

3♠ = 6+♠

Po 3♣/ z krótkością (renonsem) w zalicytowanym młodszym i przy składzie 5+ i 5+♠ (lub 6+ i 4.♠ w wariancie opisywanym na tych stronach) Otwierający przenosi na 3.

Zwracam uwagę na rebid 3, który wykorzystamy na inwit z fitem , co pozwoli zdjąć to znaczenie z dotychczasowej odpowiedzi 3.

* * * * *

W omawianej konstrukcji Istnieje możliwość ostrzeżenia przez Otwierającego o posiadaniu krótkości (renonsu) przy równoczesnym wskazaniu swojego drugiego koloru. W takiej sytuacji zamiast 2BA Otwierający zalicytuje:

     (pas)    2  
  pas 
  2♠!         
pas ?

3♣ = 5+ i 5+♣, krótkość ♠ lub

3 = 5+ i 5+, krótkość ♣

* * * * *

Ponieważ zwalniają nam się odzywki 3♣/ - jako bezpośrednie odpowiedzi na otwarcie, to możemy je wykorzystać dla wskazania przez Odpowiadającego rąk dwukolorówych, oczywiście bez fitu

      (pas)    2  
  pas 
   ?   
      

3♣ = ♣ i ♠

3 = i ♠

Z dwoma młodszymi kolorami mamy spore podstawy przypuszczać, że partner ma kolory starsze. Z mniejszą siłą możemy zatem zalicytować 2♠! i sPASować na najbardziej prawdopodobny rebid 2BA, a z większą siłą możemy zalicytować 2BA i ewentualnie 3BA po odzywce Otwierajęcego wskazującej, że ma on kolory starsze.

* * * * *

A jak zalicytujemy z silnym monokolorem? Po prostu 2BA, a po każdej odpowiedzi, która nas nie usatysfakcjonuje, zgłosimy swój kolor albo 3BA.

Ale też bezpośrednie zalicytowanie 3BA ma swoje zalety, gdyż utrudni przeciwnikom znalezienie naszej najsłabszej strony. To polecam z longerem w kolorze młodszym,  rzecz jasna.

Poprawiony: sobota, 25 maja 2013 15:08  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.