strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Mecz 29-05-2013

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

Subiektywny komentarz do ważniejszych rozdań tego pojedynku.

Mecz 29-05-2013

- zapis meczu z komentarzem W.Izdebskiego

Rozdanie 5 -  Znakomicie wykorzystana szansa. S widząc grę na wpustkę powinien jednak przewidzieć kolejny ruch rozgrywającego i na ♣A zrzuć ♣D. Na drugim stole 3♠=.

Rozdanie 6 - W tym rozdaniu licytacja, która mnie mocno zaskakuje. Jestem ogromnie ciekaw, jakie ustalenia mają WE. Może napiszecie? Na drugim stole NS dali grać 2-1.

Rozdanie 7 - WE znaleźli opłacalną obronę 5. Na drugim stole NS licytowali mniej dynamicznie (zapis) i W nie był chyba pewien, czy idzie im końcówka.

Rozdanie 8 - To niezwykle rzadki przypadek, kiedy Andrzej nie przyjmuje inwitu. Nie mogłem się jednak powstrzymać  kalkulując też, że stan meczu skłoni przeciwników do bardziej  agresywniej licytacji (sporo przegrywali).  W sumie całkiem niezłe szanse na końcówkę, ale... nie tym razem. Na drugim stole przeciwny wstrzemięźliwie zagrali 3= i zgarnęli nagrodę.

Rozdanie 9  - Nadal agresywna licytacja N, ale tym razem przeciwnik popełnia błąd i kontrakt udaje się zrealizować. Na drugim stole to samo, ale wynik już  -2. Atmosfera się nakręca.

Rozdanie 10  - W tym rozdaniu miałem pretensje do partnera, że zalicytował tak słabo. Nie powiem, czy mając wiedzę o tak dobrej ręce partnera wrzuciłbym końcówkę, ani czy bym ją ugrał (trzeba trafić rozgrywkę kierów), ale to już byłaby moja 100% odpowiedzialność. Tymczasem na drugim stole działy się rzeczy jeszcze bardziej dramatyczne (zapis). Obrót w tym rozdaniu wyniósł aż 15 imp i jeszcze bardziej podgrzał atmosferę. 

Rozdanie 12  - Wyjaśnię, że wejście 1 oznaczało kara albo oba starsze ("warszawskie 1"). Wistujący bez trudu rozpoznał ten drugi układ, ale trudno go winić za wist w . Jak widać, lepszy rezultat zapewniałoby wejście 1♠, przy czym wówczas prawdopodobnie WE zatrzymaliby się w częściówce. Na drugim stole ten sam kontrakt -2, bo już bez rozterek wistowych (zapis).

Rozdanie 13  - Taka sama licytacja i ten sam kontrakt, ale różne koncepcje rozgrywki i obrony, ale tym razem ja oddaję jedną lewkę za dużo (zapis).

Rozdanie 14  - To rozdanie przytaczam, bo początkowa faza licytacji mnie zastanawia. Po otwarciu 2 (słabe 2) obaj partnerzy Otwierającego licytowali 2BA (zapis drugiego stołu). Nie gram już dawno tym otwarciem więc nie wiem do czego miałaby ta licytacja doprowadzić. Na miejscu W jednak bym pasował.

* * * * *

Ostatnich rozdań już nie przytoczę. Rozdanie 15 to płaskie 3BA na obu stołach. Za to w rozdaniu 16 dwa kontrakty naszego teamu typowo na odbicie (w tym momencie przegrywaliśmy -14 imp.). Niestety, oba nietrafione, a nasz tak szalony, że nie nadający się nawet do przytoczenia. W sumie jeszcze -15 imp. Obroty w tym meczu wyniosły łącznie 99 imp.!

PS. W 16 rozdaniu można jednak wygrać szlemika. Taki układ. Podstawowy problem to odgadnąć, jaką wybrać drogę. Spróbujcie sami "w widne". A tak próbował rozgrywający.

Ostatnia refleksja: W Szkole proponuję grać każde rozdanie po prostu najlepiej jak potrafimy. Inne strategie zostawmy na kiedy indziej. Przykład takiej spokojnej i konsekwentnej gry pokazali nam przeciwnicy odrabiając w kilku rozdaniach, na dodatek z dużą nawiązką, 22 imp. straty.



Poprawiony: środa, 05 czerwca 2013 20:58  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.