strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Mecz 07-08-2013

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

Bardzo wyrównany pojedynek, ale tylko do czasu. Wiele chyba jeszcze lekcji mamy do odrobienia.

* * * * *

Rozdanie 1 -  4♠ - dobry kontrakt, zagrożony tylko złym położeniem K i wistem w ten kolor przez E. Przy kontrakcie kierowym łatwo odciąć rozgrywającego od stołu i wtedy nie wykorzysta pików.
Na drugim stole - zbyt słabe wejście S (karta na kontrę objaśniającą), ale i E sporo zaryzykował wznawiajac licytację.

Rozdanie 2 -  Nadmiar optymizmu u S, podyktowany chyba tylko długością trefli.
Na drugim stole - jak wyżej, ale też pytanie: czy ręka nie za słaba na PAS? W każdym razie ja tak gram z partnerem, że wejście do licytacji po uprzednim PASie obiecuje rekę silniejszą niż wejście bezpośrednie. Na uwagę zasługuje przytomne zagranie W ♣ blotką do przebitki.

Rozdanie 3 -  Dwie dobre decyzje S, zarówno co do braku otwarcia, jak i późniejszego PASa. WE muszą sobie wyjaśnić, co robić w sytuacji, gdy przeciwnicy ukarniają kontrę na wysokości 1...
Na drugim stole - N polecam mój tekst pt. Strzały z biodra.
Właściciela zmieniło 11 imp.

Rozdanie 4 -   Sądzę, że W żałował, że nie podjął próby zagrania końcówki. Partner z D w kolorze atutowym i widłami w powinien go raczej przyjąć.
Na drugim stole - to samo.

Rozdanie 5 -  Zalety licytacji transferowej w całej krasie - gramy kontrakt na wys. 1. Pełnię szczęścia osiągniemy, gdy złapię ♠D (a powinienem). A czy W nie powinien powtórnie skontrować?
Na drugim stole -
 bardzo dobre zachowanie E, który w odpowiednim momencie dał kontrę.

Rozdanie 6 -  Pewny kontrakt frmowy.
Na drugim stole - to samo.

Rozdanie 7 - Typowo, z tą ręką otwiera się 1BA i 3BA w zasadzie wypada samo. Otwierający chyba usiłowal to nadrobić licytując aż 3♠, które powinno obiecywać 4-kartowy fit. Mogło więc być kosztownie. Obrońca S mógł utargować jeszcze lewkę wychodząc w 8 lewie pod podwójny renons - w kiera.
Na drugim stole - tak, jak pozwoliłem sobie zasugerować wyżej.

Rozdanie 8 - WE przed odwiecznym problemem: jak znaleźć lekartstwo na blok? W nie zaryzykował, ale też niewiele stracił.
Na drugim stole - N pokazał, że nie śpi i wykorzystał możliwość pokazania partnerowi ciekawego składu (dwukolorowe 1BA). Trafił na nieciekawą rękę partnera, ale też przytomnie sPASował na 2. E miał większe ambicje, ale W dobrze ocenił sytuację.

Rozdanie 9 - S zbyt ostro, biorąc pod uwagę, że 2BA N nie było manifestacją siły. Chodziło o uzgodnienie mlodszego. Inna rzecz, że w 9 lewie N przegrał kontrakt nie wykorzystując możliwości wpustki E. Generalnie jednak male szanse.
Na drugim stole -  też 3BA, ale po ataku pikowym S nie mógł już wygrać tego kontraktu.

Rozdanie 10 - WE we właściwej końcówce kierowej
Na drugim stole - W wziął na siebie ciężar odpowiedzialności za szlemika. Piękny fit kierowy i widły pikowe a także KW w karach z niezłym wydłużeniem naprawdę obiecywały wiele. W widne można to wygrać. Błędem okazało się jednak przedwczesne zgranie A, co odcięło rozgrywającego od stołu.
Pierwszy wielki obrót 14 imp.

Rozdanie 11 - Dlaczego 4♠, a nie 4? Obawiałem się przebitki w czarnym kolorze.
Na drugim stole - celna próba obrony młodszym, słusznie nie kontynuowana przez W na wysokość 6. 

Rozdanie 12 - Potężna ręka W, ale zniechęcony słabym chyba rebidem partnera zatrzymał się w 3BA (czy 2 to była Odwrotka?). Idealne rozkłady kolorów dawały 13 lew.
Na drugim stole - to samo.

Rozdanie 13 -  Tak się od jakiegoś czasu licytuje po negacie 1. Sam pisałem na ten temat conieco (tutaj). Tymczasem jednak dopadły mnie pierwsze oznaki uśpienia (jak długo można grać z beznadziejną kartą?) i nie odegrałem we właściwym momencie kiera, co pozwoliło wziąć rozgrywającemu 10 lew.
Na drugim stole - W zalicytował "w starym stylu" 2♠ i E czuł się obowiązany uzgodnić ten kolor. Z ręką W nie można już nie zalicytować końcówki. Ale jest to nie do wygrania.

Rozdanie 14  - Niestety, w tym rozdaniu spałem nadal. Gdybym zalicytował 3♠ na kontrę partnera, to szlemik byłby bardzo prawdopodobny. O to trzeba jednak spytać Andrzeja.
Na drugim stole - Przeciwnicy na NS mieli to szczęście, że nikt im nie przeszkadzał. Szlemika osiągnęli więc bardzo pewnie. 
Obrót 11 imp zapewnił naszym przeciwnikom wyjście na mocne prowadzenie.

Rozdanie 15  - Podobnie, jak w rozdaniu 2 E "przyczaił się" po otwarciu Multi, żeby wrócić do licytacji w kolejnym okrążeniu. Uciekły przy tym piękne , na które być może bierze się nawet 10 lew. A gdyby jeszcze S odwrócił w 7. lewie w karo to byłoby -1.
Na drugim stole - grane było właśnie 4, ale -1 (na tym etapie D nie miała jeszcze raczej szans powodzenia). 

Rozdanie 16  -  Nie będę komentował, bo żal mi gardło ściska.
Na drugim stole - w zasadzie nie mam nic do dodania poza tym, że kontra na poz. E nie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem - lepiej przecież zalicytować nieforsujące 2. Swoją drogą, tak samo licytowano na drugim stole. 
Obrót 9 imp.

* * * * *



Poprawiony: czwartek, 08 sierpnia 2013 17:39  

Komentarze  

 
0 #7 Jacek 2013-08-12 16:19
Rozdanie 1
jedno z ciekawszych rozdań, moje rozumowanie - 18PC, 7,5 lewy, no może 8 lew, czy to się nadaje na ktr czy wejście kolorem? kiedyś oczywiście bym skontrował "objaśniająco", ale teraz jestem "mądrzejszy" po lekturze rónych lektur, żeby zagrać końcówkę partner musi mnie wesprzeć dwoma lewami, otwieram 1cc, co było dalej można zobaczyć, mam jeszcze pytania ale za mało znaków :-)
Cytować
 
 
0 #6 Jacek 2013-08-12 16:08
Rozdanie 3
"Strzały z biodra" super tekst, gorąco polecam i muszę porozmawiać z Pawłem :-)
Cytować
 
 
0 #5 Jacek 2013-08-12 16:06
Rozdanie 4
zgadzam się, że należy z ręką W inwitować końcówkę, mamy przecież 12PC + 1 za dodatkowego pika + 1 za dubla + 2 za singla + 1 za piękne piki, czyli ok 17 pkt (jakże często przy stole zmęczenie lub pośpiech powoduje, że sam nie robię takich prostych obliczeń :-(
i zgadzam się, że E powinien raczej inwit przyjąć, ciekawe na obu stołach wyszło 10lew przy królu karo poza impasem
Cytować
 
 
0 #4 Jacek 2013-08-12 15:56
Rozdanie 7_stół 2
mam wrażenie, że czasami za szybko licytujemy końcówki (mnie to oczywiście też dotyczy - czasami myślę po co kombinować, partner i tak na pewno nie ma max),
po otwarciu przez W 1BA E ma 15 pięknych PC, ale jeszcze 4-kę pik i bocznego dubla, zatem jeśli W ma fit i górę otwarcia ... (wystarczy przełożyć blotkę karo do pików i mamy 50% szlemika przy min karcie W)
Cytować
 
 
0 #3 Jacek 2013-08-12 15:42
Rozdanie 10_stół 2
szkoda, że zabrakło dobrej rozgrywki dla poprawnej licytacji po moim bloku - trzeba po prostu oddać (albo i nie) damę karo i reszta nasza - król pik po moim otwarciu na 99% w impasie - wiem, wiem, łatwo się rozgrywa gdy nic nie stresuje i pisze się komentarz do rozadania granego przez przeciwników :-)
Cytować
 
 
0 #2 Jacek 2013-08-12 15:22
Rozdanie 12
wydaje mi się, że W za szybko licytuje 3BA - przecież mają razem z partnerem 31-33PC (24PC+7/9PC), a jeśli partner ma 4-kę pik, albo młodszą 5-kę ...
Cytować
 
 
0 #1 Jacek 2013-08-12 15:10
Rozdanie 14
brawa dla naszych partnerów za skuteczny blok - można pewnie dyskutować czy E ma na otwarcie, ale uzyskany rezultat broni taką licytację - coraz częściej się przekonuję, że odważna licytacja daje w dłuższym dystansie dobre wyniki
Cytować
 

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.