strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Mecz 25-09-2013

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

Ostatecznie skończyły się wakacje i przy stole nieomal pełny komplet.

Nasze towarzystwo zaczął chyba doceniać Maryan (choć tylko przy braku konkurencji piłki nożnej), służąc zastępstwem w miejsce And_rzeja.

* * * * *

Rozdanie 1 - Na rozgrzewkę banalna licytacja po otwarciu 1BA i takież 2.
Na drugim stole - E wszedł bardzo odważnie po 1BA. NS, jak widać, grają Lebensohlem, ale W nie dał im szans na pokazanie koloru do gry. Dla W chyba zbyt wielu graczy było aktywnych w tej licytacji i pewnie dlatego nie zgłosił 4♠. Ale 3♠ i tak dało 7 imp.

Rozdanie 2 -  NS licytowali maksowo. Sam radziłbym N powiedzieć 3♣.
Na drugim stole - w pierwszym okrążeniu trochę inna koncepcja N (całkiem niezła), ale ostateczny kontrakt i wynik ten sam.

Rozdanie 3 -  Nic specjalnego, poza tym, że z ręką N mogłem sobie chyba darować 3♠. Ale z  drugiej strony... w sumie 10 lew wpadło.
Na drugim stole - N zdobył się na otwarcie 1BA z 5.♠ (pewnie ze względu na słaby kolor). E nie miał problemu z pokazaniem młodszych i ostatecznie WE wygrali licytację - za 2 imp.

Rozdanie 4 -  Tak proste, jak licytacja po otwarciu 2♣ - Precision.
Na drugim stole - dość oryginalnie, jak na nasz klimat, ale kontrakt ten sam.

Rozdanie 5 - Kontra chyba niepotrzebna. A może wejście ♠ lepiej sobie darować...? W każdym razie, w licytacji coś się działo.
Na drugim stole -
NS nie niepokojeni wylicytowali i wygrali szlemika .
9 imp

Rozdanie 6 - Znacie prawo 15? Ja znam, a mimo to sPASowałem. I to nie była dobra decyzja.
Na drugim stole - WE uzgodnili ♠, ale sił starczyło na 7 lew.

Rozdanie 7 - Prosta licytacja.
Na drugim stole - S wybrał na otwarcie 1♣, co wydłużyło tylko dojście do 3BA o jedno okrążenie.

Rozdanie 8 - Optowałbym za tym, aby w tej sekwencji na poz. S wykorzystać Lebensohla. 2BA nie ma większego sensu jako odzywka naturalna, bo lepiej sPASować na kontrę.
Na drugim stole - Czy 2♣ to wywołanie na starsze? Inaczej nie zrozumiałbym licytacji W. S zalicytował tak, jak ja to widziałem na drugim stole - 2BA! Dobra rozgrywka  W i zasłużone 7 imp.

Rozdanie 9 - Bardzo ciekawe rozdanie. Wydaje się, że NS są w dobrym kontrakcie 4, ale trzeba sobie poradzić z dość mało przychylnymi rozkładami. Pewnie mogło być gorzej.
Kontrakt ustawił w zasadzie S, bo zalicytowanie końcówki nie zachęcało do dalszej lictytacji. Z drugiej strony, dobrze wygląda singiel ♣ i ♠ ładne...
Na drugim stole - padło otwarcie 1. E zalicytował bardziej dynamicznie, a S zapewne doszacował swoją kartę o krótkość ♣. W sumie nie ma chyba lepszej odzywki, no może 3♠? Po 4 partnera N doliczył swoje nadwyżki i wyszło na szlemika. Ostatecznie jednak te prognozy nie sprawdziły się i rozgrywający wziął tyle samo lew, co na drugim stole, ale kontrakt był aż o dwa oczka wyższy...
12 imp

Rozdanie 10 - WE odpowiadają bardzo dynamicznie po otwarciu 1♣. To chyba inwitujące zniesienie, choć wydaje mi się troche za słabe. W tym przypadku W nie ma wątpliwości, że należy grać 4 w kolor odpowiedzi.
Na drugim stole -
prezentacja własnej odmiany licytacji po otwarciu Multi. W powszechnie stosowanej wersji odpowiedź brzmiałaby 3, jako słaby transfer na . I to mi się podoba, tym bardziej, że kocham transfery. Ale w sumie to samo.

Rozdanie 11 - Po raz kolejny w tym meczu prezentuję prostotę licytacji po otwarciu 1BA.
Na drugim stole - klasyczna próba uzgodnienia 4. starszej, ale rezultat ten sam.

Rozdanie 12 - Przypomnienie Wilkosza. 3♣ zgodne z systemem (porównaj), czego ja sam już nie pamiętam. W każdym razie, godne podziwu zaufanie W do partnera.
Na drugim stole - N próbował bardziej utrudnić licytację, ale też chyba więcej zaryzykował. Skończyło się jednak dobrze dla niego.

Rozdanie 13 - Licytacja była tyleż błyskawiczna, co celna. Szlema na impasie nie uznałbym chyba za dobry kontrakt. No i gratki dla wistującego.
Na drugim stole - bardziej mozolnie i trochę mniej punktowane 6♣.

Rozdanie 14  - Jestem miłośnikiem wywołania kombinowanego Zbigniewa Szuriga. Jak widać, partner - nieco młodszy - też o nim słyszał. Efektem jest dobra końcówka w ♠.
Na drugim stole - to samo, choć trochę z przyrzutu.

Rozdanie 15  - S nieco zamieszał kontrą. Dodam tylko, że z kartą E wchodzimy z Andrzejem 1BA (5. młodsza 4. starsza). Tutaj tego rodzaju informacja trafiłaby do dobrej (jeśli chodzi o układ) ręki partnera. Pytanie: ilu graczy po takim wejściu zdobędzie się na 3?
Na drugim stole - Inna koncepcja E wejścia do licytacji (dała możliwość zaistnieć W), ale także inna koncepcja S. W sumie, to samo co na drugim stole.

Rozdanie 16  - Na deser szlem, ale w grubym opakowaniu, którego nie udało sie rozpakować parom WE. S sPASował na 5 w obawie przed wpędzeniem przeciwników w szlemika. I słusznie.
Na drugim stole - zaczęło się podobnie, ale S nie skoczył od razu wysoko, tylko ukrył superfit w kolorze partnera. Informacja o pełnym wyłączeniu w tym kolorze mogła naprowadzić W na pomysł zagrania szlemika. Dziwnie, a może nawet nieco niepoważnie zabrzmiało więc  późniejsze 6, ale okazało się ono bardzo dobrą obroną, dając w rezultacie 5 imp.




Poprawiony: czwartek, 26 września 2013 11:07  

Komentarze  

 
0 #9 Janusz 2013-09-29 20:28
Cytuję Jacek:
Rozdanie 9_stół 2
...czy 3♠ po bloku przeciwników byłoby forsujące czy tylko inwitujące na kolorze 5/6+?

Moim zdaniem, nowy kolor na wys. 3 jest forsujący (szczególnie powyżej koloru otwarcia) i obiecuje jakiś fit. W tym rozdaniu N chętnie zajmie 3BA i w zasadzie ten kontrakt może się nawet utrzymać. A jeśli nawet zalicytuje 4cc, to - już uprzedzony o wartościach pikowych u partnera - nie powinien dążyć do wyższej gry.
Cytować
 
 
0 #8 Jacek 2013-09-29 12:19
Rozdanie 1_stół 2
brawa dla WE za skuteczną akcję, wejście E na pozycji bezpośredniej 2♠ wg mnie dość agresywne, ale jakże skuteczne
Cytować
 
 
0 #7 Jacek 2013-09-29 12:18
Rozdanie 2
mam wrażenie, że obaj rozgrywający nie „przyłożyli się” zbytnio, a wygranie kontraktu było w zasięgu ręki na obu stołach, muszę przyznać, że granie 2♥/♠ z kontrą na pozycji obrońcy zawsze dostarcza mi wiele emocji – trzeba wykazać, że kontra była uzasadniona, w przeciwnym przypadku może pojawić się duży obrót …
Cytować
 
 
0 #6 Jacek 2013-09-29 12:18
Rozdanie 5
na początku się „gryzłem”, że mój agresywny wist spod damy kier (teoria głosi, że na szlemika kolorowego trzeba agresywnie) podarował lewę, ale widać, że po innym wiście rozgrywający zdoła wyrobić trefle i impas kier nie będzie konieczny, gdyby Nasi na drugim stole zrekontrowali i zrobili nadróbkę zapis były po naszej stronie, natomiast gdyby na pozycji N siedział beja4 pewnie padłoby otwarcie 2♠ (przed partią chyba byłoby więcej zwolenników tej odzywki) i dojście do szlemika byłoby przynajmniej utrudnione :-)
Cytować
 
 
0 #5 Jacek 2013-09-29 12:17
Rozdanie 8
po tym rozdaniu okazało się, że konwencja Lebensohl znowu (patrz rozdanie 1) została ograna przez parą 61jacek-beja4 
Cytować
 
 
0 #4 Jacek 2013-09-29 12:17
Rozdanie 9_stół 2
kolejna nad wyraz aktywna postawa E mocno utrudniła nam wylicytowanie optymalnego kontraktu, chociaż gdyby król karo był w impasie Paweł poradziłby sobie …,
wiadomo, że po blokach ciężko się licytuje (po to w końcu są), wybrałem praktyczne 4♥, czy 3♠ po bloku przeciwników byłoby forsujące czy tylko inwitujące na kolorze 5/6+?
Cytować
 
 
0 #3 Jacek 2013-09-29 12:16
Rozdanie 10
w końcówce obaj obrońcy S nie powinni wskakiwać od razu asem karo, a nuż rozgrywający nie trafi …
Cytować
 
 
0 #2 Jacek 2013-09-29 12:14
Rozdanie 13_stół 2
po otwarciu 1BA Partnera 6-kę można wrzucić w ciemno, ale w który kolor, a może idzie wielki szlem, dlatego stwierdziłem, że trzeba trochę policytować, po braku cue-bidu po moich 4♣ stało się jasne, że trzeba poprzestać na szlemiku (chyba, że ktoś potrzebuje obrotu i wrzuca szlema na 50%) …
Cytować
 
 
0 #1 Jacek 2013-09-29 12:13
Rozdanie 16_stół 2
gdy przyszła moja kolej licytacji jasne było dla mnie, że strona WE ma zapewne do wygrania szlemika kierowego (oczywiście to tylko moje założenie podczas licytacji) i jak tu licytować aby grać w kara (oczywiście z kontrą) na najmniejszej możliwej wysokości, moje zamiary doskonale „rozszyfrował” Janusz w swoim komentarzu, rzeczywiście 6♦ na pozycji wygasającej było bardzo ryzykowne (Przeciwnicy mogli wrzucić szlemika kierowego), ale przebieg licytacji (chyba kontra E na 5♦ była decydująca) wyglądał na „przepychankę” i udało się 
Cytować
 

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.