strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Warsztat Two over one po otwarciach w starszy

Two over one po otwarciach w starszy

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)
Spis treści
Two over one po otwarciach w starszy
Otwarcie 1kier
Otwarcie 1pik
Wszystkie strony

W naturalnej licytacji po otwarciu 1/♠ odpowiedzi 2♣/ gwarantują kolor 4+, a odpowiedź 2 (po 1♠) kolor 5+. Gwarantują również odpowiednią siłę, większą niż przeznaczona na 1BA.

* * * * *

Obecnie włącza się do tych rąk składy z fitem w kolorze otwarcia i w sile inwitu (od 10+PC, powszechnie znane 2♣). Ale licytujemy tak również z rękami słabymi na wskazanym kolorze młodszym, co często prowadzi do lepszych rezultatów, niż odpowiedź 1BA (zagramy 3 w licytowany kolor ).

Nie są to rozwiązania bardzo skomplikowane. Za to trudniejsze i niemniej ważne dla znalezienia optymalnego kontraktu, niż pierwsza odpowiedź, jest kolejne okrążenie.

* * * * *

Ponieważ limitowaną odzywkę dał już Otwierający (12-17 PC), celowe jest zatem, aby to właśnie on uściślił możliwie szybko swoją siłę i skład. Wydaje mi się to znacznie prostsze, niż  oczekiwanie tego od Odpowiadającego.

Spróbujemy więc zapewnić precyzję dalszej icytacji przez dookreślenie w drugim okrążeniu siły Otwierającego. Zwykle robi się to w przedziałach do 12(11)-14 PC i 15-17 PC.

Taka precyzja niekiedy pociąga za sobą potrzebę dania inwitu. Na to może już jednak brakować miejsca. Dlatego spróbujemy usprawnić ten element, definiując siłę Otwierającego w następujących przedziałach: 12/13, 14/15 i 16/17 PC. Oczywiście, nie rezygnujemy z przekazania równocześnie istotnych informacji o składzie.

* * * * *

Siła odpowiedzi two over one (w skr. "2o1") w moich systemach to w zasadzie 10+PC. Oceniam, że podnoszenie tej granicy za bardzo obciąża 1BA, co jest szczególnie niewygodne po otwarciu 1♠.

Po odpowiedzi 2♣/ siła 10/11 PC powinna gwarantować w praktyce wygranie 2BA, więc do tej wysokości Otwierający jest sforsowany. Uzgadnianie koloru odpowiedzi nie jest przy tym priorytetem, szczególnie w turnieju na zapis maksymalny. 

Otwierajacy musi liczyć się z tym, że jego partner jest słaby z licytowanym kolorem 6+, więc zasadniczo nie powinien przekraczać 3 w kolorze odpowiedzi (3♣/). Podniesienie przez niego na 3 koloru odpowiedzi nie musi obiecywać wiele (nawet 2-fit), ale powinno gwarantować 9. lew przy grze w kolor otwarcia, co będzie miało miejsce zawsze, gdy Odpowiadający licytował z inwitującą ręką i ma fit ♠.

Wnioski:

  • Mając na względzie potencjalną słabość Odpowiadającego Otwierający może podnieść na 3 w kolorze odpowiedzi (3♣/) już ze słabym fitem i min. siły.
  • Minimum odpowiedzi (10/11 PC bez fitu w KO) nie zapewnia dogranej tylko, jeśli Otwierający również ma minimum, dlatego Otwierający licytuje negatywnie wyłącznie z 12/13  PC.

Te dwa wnioski pozwalają sformułować następujące założenia:

Otwierający z najsłabszą ręką nie przekracza poziomu 2 w kolor otwarcia. 

Podniesienie na 3 w kolorze odpowiedzi można przeznaczyć na ręce w sile 14/15 PC z 2+fitem w kolorze odpowiedzi ("bezpieczne podniesienie").

* * * * *



Poprawiony: środa, 17 września 2014 13:22  

Jak rozumiesz wejście w transfer przeciwnika?

Wywołanie (jak kontra) - 100%
Dwukolorówka - 0%
Monokolor niższy od koloru licytowanego i transferowanego - 0%
Silna ręka z zatrzymaniem w licytowanym kolorze - 0%
Wywiad bezatutowy - 0%
Zależy od sytuacji - 0%
Inne - 0%

Menu użytkownika


Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.