strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Pomysły / propozycje Blackwood 132? - Porównanie

Blackwood 132? - Porównanie

Email Drukuj PDF
Spis treści
Blackwood 132?
Rozwiązania
Wskazówki
Przy BA
Porównanie
Wszystkie strony

Wypadałoby porównać powyższe propozycje z najbardziej rozpowszechnioną wersją Blackwooda 102.

Przyjrzyjmy się im z perspektywy uzgodnionego koloru.

Uzgodnione ♣ - Bardzo dobrze sprawdzi się zasada licytacji koloru uzgodnionego z 0. wartości. Odpowiadający zalicytuje bowiem 5♣, gdy w B.102 przekroczy już ten poziom.

Uzgodnione - Bez wartości skutek jest ten sam. Przy 1. wartości przekazujemy jednak informację o braku D odzywką 5♣. Przy B.102 pytający nie ma takiej wiedzy, musi zdecydować, czy zalicytować kończące 5, czy ryzykować pytaniem 5.

Uzgodnione - Bez wartości pada odpowiedź o szczebel wyższa (5). Nie ma to chyba jednak większego znaczenia, bo pytający zwykle rezygnuje z gry na wyższym poziomie i po odpowiedzi 5 na B.102 sam zalicytuje 5. Odpowiedzi 5♣/ w słabszym wariancie z 1. wartością dostarczają informacji o D atutowej. Ale w tym zakresie także B.102 pozwoli sprawdzić na bezpiecznym poziomie, czy odpowiadający ma D atutową. Przewaga B.132 może polegać na tym, że po odpowiedzi 5♣ relay 5 pyta już tylko o króle. Szlemika przesądzi odpowiedź z 1. królem (5♠). Przy B.102 na relay 5 odpowiadamy z uwzględnieniem D - jeśli ją mamy bez króla, to nastąpi odpowiedź 5♠.

Uzgodnione ♠ - Przy tym kolorze odpowiedź 5♠ (0. wartości) zdecydowanie najbardziej zawyża licytację. Nie będę przekonywał, że B.132 jest w tym przypadku lepszy, bo tak raczej nie jest. Po odpowiedzi na B.102 5 pytający może zalicytować spokojnie relay 5, jeśli szlemik zależy tylko od posiadania przez partnera ♠D. No i odpowiedź, jaką uzyska, jest jednoznaczna, czego nie zawsze można powiedzieć o 5♣/ przy B.132.

Jeśli mamy uzgodniony kolor młodszy, to zalety omawianego rozwiązania wydają się przeważać. Sądzę jednak, że nie przebiją one rozwiązania opartego na konwencji nazwanej Kickback'iem (dodatkowo z uwzględnieniem propozycji wyłączeń, o której mowa we wszkazanym odesłaniem artykule).

* * * * *

A teraz pora na przykłady, które pokażą nam różnice obu wariantów. Będę umieszczał je tutaj sukcesywnie.

Przykład 1


Przykład 1
...

Blackwood 132 - Zlokalizowanie K (wcześniejszy cue-bid) zapewnia z góry 13 lew przy dowolnym czarnym K. Przy 10 atutach możemy zaryzykować kontrakt bez D.
...
Blackwood 102 - Pytającemu na szczęście nie zależy na D atutowej i wie o kluczowym K. Jego celem jest 13 lew, więc może spokojnie zapytać o ilość K. W nieco innych układach nie mógłby jednak podjąć ryzyka zadania pytania 5♠, które przesądzałoby już szlemika.
...
Wynik: lekka przewaga Blackwooda 132.

Przykład 2

Przykład 2
...

Blackwood 132 - Silne otwarcie 2BA. Po Blackwoodzie powrót na kolor uzgodniony oznaczałby 0 wartości, więc odpowiadający licytuje 5BA, które oznacza 2. wartości z D atu. N nie ma K (dał que-bid 4) więc poprzestańmy na szlemiku.
...
Blackwood 102 - Wielkich różnic tutaj nie ma.
...
Wynik: remis.

Przykład 3

Przykład 3
...

Blackwood 132 - W zalicytował nieforsujące 5BA, bo można sobie wyobrazić rękę E z jednym tylko asem i D atutową (5 jest dwunaczne). E rozumie obawy partnera, ale ma lepszy wariant, więc "poprawił" na szlemika.
...
Blackwood 102 - Pytanie o D atu (5) przesądziło już o szlemiku, ale i tak mając komplet wartości trzeba ga zagrać.
...
Wynik: lekka przewaga Blackwooda 132.

Przykład 4

Przykład 4
...

Blackwood 132 - 5BA przesądza szlemika. Kiery nie dzieliły się, ale ♣K jest dobrze położony... No trudno, -1.
...
Blackwood 102 - To samo. W sumie przykład nie pokazuje wyższości żadnego rozwiązania.
...
Wynik: remis.

Przykład 5

Przykład 5
...

Blackwood 132 - Odpowiedź 5 jest jednoznaczna - 3 asy. Jeśli N posiada K i to tylko tego, to możemy zalicytować nieomal 100% szlema. Dlatego pytamy bezpośrednio o wartości w .
...
Blackwood 102 - Teoretycznie N może nie mieć asa. Ponieważ ma aż 3, to spokojnie licytuje szlemika. Gdyby miał K z boku, to powinien zalicytować jego kolor. Gdyby miał 2. króle to rozsądne byłoby zalicytowanie 5BA.
W obu wariantach  poradzimy więc sobie dobrze, pod warunkiem, że pyta Otwierający. Jeśłi Otwierający da rebid 3, to NS najpewniej skończą w końcówce.
...
Wynik: remis.

Przykład 6

Przykład 6
...
Blackwood 132 - Można wyliczyć 13 lew (1. przebitka u S).
...
Blackwood 102 - To samo.
...
Wynik: remis.

Przykład 7

Przykład 7
...

Blackwood 132 - Szlemika zalicytuje ostrożny, ale szlem też jest bardzo prawdopodobny (zależy od ilości i jakości oraz rozkładu tego koloru u przeciwników). Dlatego przydatna byłaby informacja o D, o co można zapytać przez 6.
...
Blackwood 102 - Wiemy to samo na wysokości nie przesądzającej szlemika. Spokojnie można zpytać o króle.
Szlem karowy jest bezproblemowy, ale na to E musiałby zrezygnować z powtarzania swojego koloru.
...
Wynik: lekka przewaga Blackwooda 102.

Przykład 8

Przykład 8
...
Blackwood 132 - Mamy cenną informację o ♣D. Trzeba być dobrej myśli, że jakiegoś czerwonego K złapiemy (o ile partner go nie ma).
...
Blackwood 102 - 4BA mówi o 1. wartości, czyli ♣A. Nie mamy miejsca, żeby sprawdzić czy partner ma ♣D. Do tego niewiadome w czerwonych kolorach.
...
Wynik: przewaga Blackwooda 132.

Przykład 9

Przykład 9
...
Blackwood 132 - Lepiej licytuje się to po odpowiedzi 2BA - zobacz tekst Ostatnie 2BA, w którym przytoczony został ten sam przykład.
...
Blackwood 102 - Wynik identyczny.
...
Wynik: remis.

Przykład 10

Przykład 10
...
Blackwood 132 - Ze względu na siłę S odpowiedź 5 należy odczytać jako 3. wartości bez D atu. Wystarczy szlemik. Przy młodszym kolorze zdecydowanie polecam jednak Kickback.
...
Blackwood 102 - O króle nie ma już nawet miejsca pytać. Trzeba zagrać 6♣.
...
Wynik: lekka przewaga Blackwooda 132.

Przykład 11

Przykład 11
...
Blackwood 132 - Informacja o D atutowej jest o tyle przydatna, że WE otwierają z 3+.
...
Blackwood 102 - W tym przypadku nie ma szans na uzyskanie takiej wiedzy. Zastępuje ją praktyczne podejście do tematu.
...
Wynik: przewaga Blackwooda 132.

Przykład 12

Przykład 12
...
Blackwood 132 - Wiadomo , że ♣K nie mieści się już w ręce E, więc nie ma sensu o niego pytać (gdyby E był silniejszy, to z ♣K mielibyśmy duże szanse na szlema). Wiadomo również, że WE nie mają D atutowej. Posiadanie 9. atutów na linii daje jednak spore szanse na pozytywne rozwiązanie tego problemu. Ryzyko podejmowane jest w pełni świadomie.
...
Blackwood 102 - Mamy ten sam zasób informacji, ale tylko dzięki temu, że kolorem uzgodnionym są ♠ (mogliśmy dopytać o ♠D).
...
Wynik: lekka przewaga Blackwooda 132.

Przykład 13

Przykład 13
...
Blackwood 132 - E nie wie tylko czy W ma ♠D czy D, czy obie (gdzieś punkty musi mieć). Pesymista zalicytuje szlemika, a optymista szlema. Zależy też co komu potrzeba. Do wyboru także 6/7BA, jeśli nie obawiamy się dużej wpadki przy złym podziale ♣.
Zobacz, przy okazji, zasady licytacji po otwarciu 2♣ - link.
...
Blackwood 102 - Odpowiedź na Blackwooda przypada o oczko niżej, ale nie ma to znaczenia, bo wiemy to samo.
...
Wynik: remis.

Przykład 14

Przykład 14
...
Blackwood 132 - Wszystko pod kontrolą.
...
Blackwood 102 - Identycznie.
...
Wynik:remis.

Przykład 15

Przykład 15
...
Blackwood 132 - Odpowiedź 5♣ dostarcza bardzo zachęcającej informacji o komplecie wartości i D atutowej. Na pytanie o króle pada odpowiedź 5, co oznacza 1.K (bez króla wrócilibyśmy na uzgodniony kolor!). Brak dwóch króli longera roboczego stawia pod znakiem zapytania wygranie szlemika.
...
Blackwood 102 - Tak było w rzeczywistości.
...
Wynik: przewaga Blackwooda 132.

Przykład 16

Przykład 16
...
Blackwood 132 - Mamy wszystkie wartości, a ♠D przy tylu atutach łatwiej "trafić". Jeden K przesądzał już szlemika ♠. Ale co by było, gdyby S nie miał tego króla? 5♠.
...
Blackwood 102 - Dalibóg, nie wiem dlaczego odpowiedź 5 miała oznaczać ♠D i 1. króla? Raczej tylko brak ♠D. Jeśli tak, to N zgadywał. Ale też partner musi coś mieć. Trafna decyzja. Rozgrywający mógł zebrać nawet 13 lew!
...
Wynik: załóżmy remis.

Przykład 17

Przykład 17
...
Blackwood 132 - na razie brak .
...
Blackwood 102 - Dlaczego S zalicytował 7? Bo celem N, licytującego 5BA (w tym wydaniu pytanie o miano najbliższego króla), najwyraźniej był szlem. Szlemika miał już przecież przesądzonego. Skoro więc S ma K to ma tą wartość, której potrzeba partnerowi do wielkiego szlema.
Powiedzmy jednak szczerze, że o korzystnym wyniku zdecydował W podkładając niepotrzebnie D w trzeciej lewie w tym kolorze, gdyż rozgrywający najwyraźniej postawił na podział kar.
...
Wynik: .......

Przykład 18

Przykład 18

Rozdanie z finału Mistrzostw Świata 2023 r. (4 runda 32 rozdanie).  Zwróćmy uwagę, że 6 przegrywa się po wiście ♣! Na obu stołach zagrano jednak 6BA!

Blackwood 132 - Dostajemy informację o jednej wartości i drugiej D, co z całą pewnością daje lepszy obraz sytuacji niż odpowiedź 5 z wariantu odpowiedzi, jakim grali gracze NS (012) w prawdziwie granym rozdaniu
...
Blackwood 102 - Ta wersja Blackwooda też radzi sobie z problemem doskonale. 
...
Wynik: załóżmy remis.

* * * * *

A oto, jak na podstawie przytoczonych przykładów, wypada porównanie obu wersji:

0 - zdecydowanie lepszy Blackwood 102

1 - nieco lepszy Blackwood 102

9 - remis

4 - nieco lepszy Blackwood 132

3 - zdecydowanie lepszy Blackwood 132

 

* * * * *

 



Poprawiony: sobota, 02 września 2023 12:29  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.