strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Warsztat Złoty podział i nie tylko

Złoty podział i nie tylko

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)
Spis treści
Złoty podział i nie tylko
Garść przykładów
Podziały (przedziały)
Klasyka
Degresja
Progresja
Trójpodział
Wszystkie strony

Jak wiadomo, szerokie widełki siły (dla danej odzywki) nie ułatwiają licytacji.
Nie przypadkiem najbardziej komfortowo licytuje się np. po otwarciu 1BA
(15-17 PC) czy 2♣ 12-14 PC. Znacznie trudniej natomiast po otwarciach w sile 12-17 PC - 1//♠. W przypadku tych drugich otwarć przedział siły jest bowiem dokładnie dwukrotnie większy. Stąd też ustalenie optymalnego kontraktu jest zdecydowanie trudniejsze. Przyjrzyjmy się bliżej licytacji po tych otwarciach pod kątem problemów z dochodzeniem do końcówki.

* * * * *

Otwarcia 1 w kolor są w miarę informacyjne co do składu (1♣ oczywiście najmniej).  Otwierający przybliża w kolejnych okrążeniach siłę i układ swojej ręki. Tutaj skupimy się tylko na jednym elemencie - sile.

Poczyńmy następujące założenie:

                     Dograną licytujemy z 25+PC

Bardzo dobrze sprawdza to w praktyce i warto przyjąć taką zasadę. Wielu, szczególnie początkujących graczy jej nie zna i męczy się probując odgadnąć, co zalicytować. Nie jest to zresztą zasada obowiązująca bezwzględnie, bo dobre układy pozwalają nawet znacznie obniżyć wymagania miltonowe dla uzyskania dogranej lub nawet gry premiowej. Ale te kwestie zostawmy, gdyż nie są one najważniejsze dla dalszych rozważań.

Otwierający pierwszym rebidem precyzuje zwykle w jakich granicach siły znajduje się jego ręka: 12-14 PC, czy 15-17 PC. Są to na tyle szerokie przedziały, że w skrajnych wartościach otrzymujemy praktycznie różnicę jednej lewy.

Jest problem, jeżeli  rebid Otwierającego wypada na wys. 3., co zwykle ma miejsce z silniejszym wariantem. Odpowiadający nie ma już bowiem miejsca na inwit. Może to sprawiać, że z siłą 8/9 imp będzie skazany na zgadywanie. W każdym razie, nie może z czystym sumieniem przesądzić końcówki.

Mniej groźna jest sytuacja, gdy Otwierający zasygnalizuje przedział 12-14 PC i trafi do ręki w sile 11/12 PC u Odpowiadającego. W tej sytuacji licytacja jest zwykle jeszcze na poziomie, na którym można znaleźć miejsce na odzywkę, która nie przesądzi dogranej, a zasygnalizuje nadwyżkę.
Przyda się tutaj umiejętność rozróżnienia odzywek Odpowiadającego pod względem tego, czy forsują, inwitują, czy zmierzają do zakończenia licytacji na najniższym możliwym poziomie. Tym jednak nie będziemy się zajmowali.



Poprawiony: wtorek, 30 grudnia 2014 20:53  

Jak rozumiesz wejście w transfer przeciwnika?

Wywołanie (jak kontra) - 100%
Dwukolorówka - 0%
Monokolor niższy od koloru licytowanego i transferowanego - 0%
Silna ręka z zatrzymaniem w licytowanym kolorze - 0%
Wywiad bezatutowy - 0%
Zależy od sytuacji - 0%
Inne - 0%

Menu użytkownika


Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.