strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zagrane Węgierskie smaki

Węgierskie smaki

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

To, że grasz w zwykłym turnieju lub meczu nie oznacza, że nie może przytrafić się w nim rozdanie rodem z "gulasza". Przydają się wówczas odpowiednie strategie licytacyjne.

* * * * *

Zacznijmy od stolika (wszystkich 48), którego sam byłem uczestnikiem.

Stolik 1 - Szybka końcówka. Taka licytacja często skłania drugą stronę do zaciekłej obrony. Niewiele też mówi partnerowi o karcie. Nie można twierdzić, że WE nie ryzykowali. Brak krótkości u W jest bardzo niepokojący. I choć bezbłędna obrona mogła ich obłożyć nawet -5, czyli za 1100, to skończyło się tylko za -500. Taki zapis musiał gwarantować sukces i tak też było - 85% dla WE.

Trzeba jednak przyznać, że tylko w jednym z 16 przypadków, gdy grane były kontrakty ♠ udało się obrońcom zagrać optymalnie (właśnie 5♠x-5), za co dostali 92% (zobacz). W 3. przypadkach obrońcy dawali wziąć rozgrywającemu 7. lew, co zostawiało mu tylko 13%.

Dla obu stron najbezpieczniejsze było pozostawienie NS przy grze do wys. 5, co dawało tej stronie 54%.

Nas jednak interesuje jak z tym rozdaniem poradzili sobie najlepsi. Oto i oni.

Stolik 2 - Wysoki blok wymusił na N odzywkę, która dobrze sprzedała nie tyle jego determinację, co realne możliwości ręki (założenia). S nie miał chyba innego wyboru jak zalicytować szlemika. 98%

Stolik 3 - Umiarkowany, a jednak zdecydowany skok na 3 pozwolił dowiedzieć się o ficie oraz pokazać drugi kolor i ambicje szlemikowe (5). Świetny wybór.

Stolik 4 - Tutaj N licytował powoli, ale w gruncie rzeczy był to popis licytacji solowej i na chybił-trafił. Szlemik trudny do uzasadnienia.

Na podkreślenie zasługuje, że w żadnym z tych przypadków obrona nie licytowała 5♠.
Bywały jednak znacznie bardziej dynamiczne licytacje.

Stolik 5 - Tutaj N wyraźnie czuł, że próbuje mu się zablokować grę szlemikową. Nic więc dziwnego (też byś się tak zachował?), że zalicytował 6. Teraz on wywierał presję na przeciwnikach, której ci z kolei nie wytrzymali. Było to jednak już wszystko jedno. 6♠x-5 za 8% dla obrońców.


Poprawiony: piątek, 28 kwietnia 2023 06:46  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.