strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Sezon 2015/2016 Organizacyjne

DMP 2015/2016

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

W szrankach rozgrywek ligi okręgowej warszawskiej w sezonie 2015/2016 stanęły aż 24 zespoły.

Ta liczba bardzo cieszy, a organizatorom pozwoliła skonstruować dwie ligi różnicując jeszcze i ten poziom rozgrywek.

Ciekawy i dobry pomysł, biorąc pod uwagę, że można tu spotkać drużyny naprawdę niezłe, ale i zbudowane z początkujących graczy, których zbyt napięta rywalizacja mogła zniechęcać do gry.

* * * * *

Na początek przeszliśmy fazę grupowa, w ktorej zagraliśmy 10 meczy (+1, który pewnie będzie walkowerem).

TRASER zakończył ją na II miejscu, co daje mu awans dio I ligi warszawskiej i 7 vp carry over do kolejnej tury rozgrywek.

Będzie ona całkiem pokaźna, bo czeka nas gra "każdy z każdym" czyli 11 meczy.

Jeśli wygramy, to awansujemy do III ligi.

Nie będzie to łatwe, więc musimy mieć w zanadrzu wariant awaryjny.

Jeśli zajmiemy jedno z miejsc 2-7, to awansujemy do rundy baraży.  W tej rundzie do 6. drużyn z I ligi dołączą 2. drużyny z II ligi, co zresztą wydaje się dość dziwnym rozwiązaniem ze strony organizatorów. Ale niewiele też zmienia, bo nie wróżę tym zespołom większych sukcesów.

Zwycięzca baraży zagra o awans ze zwycięzcą okręgowej ligi płockiej.

Sporo grania co, bardzo cieszy. Z drugiej strony nieco dziwi, że ze znacznie słabiej obsadzonych okręgów radomskiego i ciechanowskiego do III ligi awansuje też po jednej drużynie.

Zwycięzca z okręgu płockiego musi natomiast stoczyć pojedynek o awans z I drużyną fazy barażowej okręgu warszawskiego - do tego wyłonioną niezwykle mozolnie, w trzech etapach rozgrywek.

Choć nie znam szczegółów organizacji okręgów radomskiego i ciechanowskiego, to rozwiązanie już na pierwszy rzut oka wydaje mi się dziwne. Jak łatwo sprawdzić w CEZARze, na poziomie ligi okręgowej w okręgu mazowieckim gra 36 drużyn, z tego 24 w okręgu warszawskim. Jakim więc sposobem z pozostałych 12 drużyn aż dwie mają zapewnione awansy do III ligi, a jedna ma jeszcze szanse walczyć w jednym bezpośrednim pojedynku z drugą drużyną okręgu warszawskiego? Jak liczne, a może jak mocne są więc ligi radomska i ciechanowska?

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się bezpośrednie spotkanie najlepszych drużyn ze wszystkich czterech okręgów z udziałem potencjalnych spadkowiczów z III ligi. Nie ma bowiem powodów żeby spadali, jeżeli są w stanie pokonać najlepsze drużyny z niższego szczebla rozgrywek. 

Krótko mówiąc: występuje przeładowanie grą z trudno dostępną nagrodą w okręgu warszawskim, oraz bardzo mało grania w trzech innych okręgach Mazowsza, za to z łatwym awansem do III ligi w dwóch z nich. Rozumiem, że występują ograniczenia logistyczne, ale chyba jednak coś tu nie gra najlepiej.

Mimo to, z całą pewnością w Warszawie jest znacznie ciekawiej niż w ubiegłych latach. Przede wszystkim dzięki frekwencji, którą postarali się zagospodarować organizatorzy.

Kolejne  terminy zjazdów wyznaczono na:

  • 16/17 stycznia2015 r.
  • 13/14 lutego 2015 r.
  • 19/20 marca 2015 r.
  • 9/10 kwietnia 2015 r.

* * * * *

Warunki finansowe po raz kolejny są takie same, co chwali się organizatorom, a mianowicie:

  • opłata rejestracyjna drużyny 800 zł (650 + 150 na PZBS) - w drużynie rozliczymy ją proporcjonalnie do ilości rozegranych meczy,
  • opłata rejestracyjna zawodników urodzonych w latach 1951 - 1990 (kontynuacja) wynosi 160 zł; starsi (do 1945 r. włącznie) płacą 110 zł - każdy zawodnik wnosi ją sam.

Kto jeszcze nie zapłacił składki na 2016 r., powinien to uczynić najpóźniej przed pierwszym styczniowym zjazdem.

* * * * *

Regulamin Drużynowych Mistrzostw Polski (DMP). - ten sam, co w poprzednich latach.

Poprawiony: niedziela, 20 grudnia 2015 22:22  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.