strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Grajmy razem! Środowisko Związek Wzajemne oczekiwania

Wzajemne oczekiwania

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)
Spis treści
Wzajemne oczekiwania
Zaawansowani
Niezaawansowani
Sędziowie i organizatorzy
Wszystkie strony

Ostatnia część kompedium zawartego w Komunikacie Zarządu Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego z 6 grudnia 2016 r.,poświęcona jest oczekiwaniom, jakie mamy prawo mieć wobec uczestników imprez brydżowych.

* * * * *

Podstawową rolę w zapewnieniu właściwych warunków przebiegu imprezy brydżowej mają do odegrania zawodnicy bardzo zaawansowani i wybitni biorący udział w naszych zawodach.

Od przykładu jaki oni będą dawać swoją postawą zależeć będzie jakość zawodów i to czy poziom etyczny i sportowy będzie wzrastał.

Stąd uprzejma prośba do tej grupy zawodników o pomoc w wychowaniu wchodzących do gry w naszej dyscyplinie, do czego przyczyni się zastosowanie się do następujących sugestii.


Oczekiwania wobec zawodników zaawansowanych

  • Bezwzględne stosowanie się do zaleceń wymienionych w poprzednich częściach (Zachowanie na sali gry i Czystość gry) i pokazywanie w ten sposób wzorów właściwego zachowania (brydżowego) przy stole.
  • Należy bezwzględnie, lecz jak najbardziej uprzejmie i nienapastliwie, zwracać przeciwnikom (i partnerowi !) na zachowania niezgodne z przepisowymi.
  • Przeciwnikom mniej zaawansowanym, o ile o to poproszą, należy wyjaśnić niuanse rozdania, zwrócić uwagę na niedoskonałości i błędy, aby uczestniczenie w grze przeciwko silnej opozycji była dla nich również źródłem doskonalenia sportowego.
  • W żadnym wypadku nie należy narzucać się z nieproszonymi analizami, zwłaszcza gdyby przeciwnik miał czuć się poniżony, gdyż spotykamy się z osobami o różnej wrażliwości.
  • Partnera i wszystkich przeciwników należy traktować z sympatią i serdecznością, w niektórych sprawach z wyrozumiałością, aby spotkania brydżowe były źródłem jak największej satysfakcji.
  • W razie wizyty sędziego przy stole należy ograniczyć się do przedstawienia wydarzeń przy stole i prostych odpowiedzi na pytania; sugerowanie werdyktów czy naciski na sędziego czy podważanie jego kompetencji są w najwyższym stopniu karygodne; pamiętać należy, że obie strony przy stole mają prawa równorzędne.

Oczekiwania wobec zawodników niezaawansowanych i traktujących brydża rekreacyjnie

  • Tę grupę zawodników uprasza się o zapoznanie z podstawowymi zasadami regulaminowymi, a w razie wątpliwości o skorzystanie z rad i uwag zawodników bardziej doświadczonych; brak doświadczenia i wiedzy nie może być powodem i alibi dla zachowań nieregulaminowych.
  • Uwagi w powyższej sprawie doświadczonych zawodników należy przyjmować do wiadomości i stosować, a nie kontestować, gdyż ich celem jest wyłacznie poprawa poziomu dyscypliny.
  • W razie wątpliwości i pytań należy bez wahania zwracać się do lepiej grających przeciwników; gramy wspólnie i nie tylko my jesteśmy dla nich, ale i oni dla nas.
  • Zgłaszajcie wszelkie wątpliwości i przypadki niewłaściwego zachowania przeciwników. wobec Was.

Oczekiwania wobec Sędziów i o rganizatorów zawodów

Sędzia/organizator jest główną postacią zawodów, od niego zależy właściwy przebieg imprezy.

Przepisy dokładnie regulują pracę Sędziego, natomiast sędziują ludzie ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. Niewielu jest sędziów łączących najwyższy poziom sportowy i perfekcyjną znajomość przepisów połączoną z umiejętnym ich stosowaniem. Stan doskonały trudny jest więc do osiągnięcia, natomiast zwracamy się do sędziów by również oni bardziej przyczyniali się do podniesienia poziomu dyscypliny na zawodach.

W związku z tym prosimy i przypominamy:

  • Obowiązkiem sędziego jest nie tylko sprawne przeprowadzenie zawodów, ale i nadzorowanie regulaminowych zachowań zawodników w czasie gry.
  • Sędzia powinien zwracać uwagę i piętnować takie zachowania nie tylko wtedy gdy jest poproszony do stołu, ale zawsze gdy takie zauważy; wychowanie do zachowań regulaminowych spowoduje, że będziecie mieli mniej pracy w przyszłości.
  • Dbajcie o swój autorytet rozwijając swoje umiejętności zawodowe i podejmując jednoznaczne decyzje, prezentując zdecydowanie i determinację, nie dopuszczajcie do podważania waszych kompetencji.
  • Podejmujcie decyzję raz po uzyskaniu wszystkich informacji; nie ma nic gorszego dla waszego autorytetu niż zmiana wcześniejszej decyzji, zwłaszcza pod wpływem presji i krzyku.
  • W sytuacjach niejednoznacznych gdy decyzję podjąć jednak trzeba, lepiej ustalcie wynik rzutem monetą niż przyznając rację głośniej “argumentującemu”.
  • Przy podejmowaniu decyzji przy stole uwazględniajcie stopień zaawansowania zawodników; jak wskazano w części o namysłach informacje które mogą przenieść są dość ściśle zależne od doświadczenia w grze.
  • W przypadku stwierdzenia nietypowego, a skutecznego zagrania, szczególnie par bardziej zaawansowanych, egzekwujcie informację, na jakich przesłankach decyzja została podjęta. 
  • Skończcie z pobłażliwością wobec osób nagminnie naruszających regulaminy i dobre obyczaje, zwłaszcza gdy są to osoby długo grające w brydża.
Poprawiony: poniedziałek, 23 kwietnia 2018 06:16  

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.