strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Pomysły / propozycje
Nowe pomysły i rozwiązania

Monokolor po otwarciu 2kier

Email Drukuj PDF

Z otwarciem Multi współpracują otwarcia dwukolorowe 2/♠. Mogą powstać spore problemy, jeżeli trafią do jednokolorowej ręki partnera.

Poprawiony: sobota, 25 maja 2013 15:08
 

Skakanka

Email Drukuj PDF

W artykule pn. "2BA Jordana (Truscotta)" zasygnalizowałem pewne rozwiązanie, które przyszło mi do glowy, gdy pisałem tamten artykuł, a które tutaj rozwinę.

Chodzi o to, że rzadko kiedy po kontrze na otwarcie 1/♠ zagramy grę premiową. Istnieją na to szanse, ale praktycznie tylko wtedy, gdy dysponujemy dobrym kolorem atutowym, a któraś z rąk ma krótkość, a w zasadzie nawet renons. Jak to jednak sprzedać?

Poprawiony: piątek, 24 października 2014 19:24
 

Transfery alternatywne

Email Drukuj PDF

Tytuł mówi sam za siebie - rzecz będzie o odzywkach transferowych, które mogą mieć jeszcze inne znaczenie, poza znanym i stosowanym powszechnie.

Typowy transfer mówi: "partnerze, mam kolor bezpośrednio wyższy, najlepiej będzie jak go zalicytujesz".

W pierwszej wersji systemu TRASER (opublikowana na tych stronach pn. PRESER) zastosowałem transfer o konstrukcji rozszerzonej:

Oprócz klasycznego znaczenia, odzywka transferowa może oznaczać solidny kolor licytowany, przy sile ręki przesądzającej dograną.

Poprawiony: wtorek, 02 października 2012 09:40
 

2 trefl jako 5/4-4 na starszych

Email Drukuj PDF

Otwarcie 2♣ można przeznaczyć na ręce w składzie min.  5-4 na kolorach starszych.

Nie jest to pomysł nowy, a więcej możecie znaleźć np. na stronie Tarnowskiej Akademii Brydżowych Umiejętności (TABU) - tutajZwrócił on moją uwagę dlatego, że otwarciem tym gra m.in.  utytułowana para z Warszawy, zdobywcy m.in. wicemistrzostwa Europy w 2011 r. - Irena i Jan Chodorowscy.

Poprawiony: niedziela, 06 stycznia 2013 10:19
 

Zrzutki MIX

Email Drukuj PDF

Obrona często uchodzi za najtrudniejszą część gry w brydżu. Na pewno zaś nie istnieje bez dobrej współpracy obrońców, a i wtedy przysparza im niemałych problemów.

Tym, czego mi osobiście brakowało w poznawanych systemach sygnalizacji (zrzutek), był brak zróżnicowania  pod kątem przekazania informacji o jakości wartości w danym kolorze - a w konsekwecji żądania bądź tylko sugestii zagrania w dany kolor, albo obietnicy jakości zatrzymania, jeśli nam grozi, że przeciwnik nie dopuści nas za szybko do głosu.

Jeśli już posiadamy pewien zasób wiedzy i jasno określimy cel, to nowe rozwiązania zwykle nasuwają się same. Tak było i w tym przypadku. 
Wykorzystałem pomysł zrzutek włoskich oraz sygnału Doda i powstał następujący alfabet sygnałów.

Poprawiony: niedziela, 06 stycznia 2013 10:20
 


Strona 6 z 9

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.