strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Mecz 28-08-2013

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

Ostatni mecz obfitował w obrotowe rozdania na poziomie dogranej. Niestety, nie wszystkim udało się podejmować optymalne decyzje, czy to w licytacji, rozgrywce czy obronie.

Zagrali z nami feanor73 (po raz kolejny) oraz ccc65 i w końcowce Alfik55.

* * * * *

Rozdanie 1 - Typowa licytacja po 1BA. Na uwagę zasługuje tylko moje nierozważne nabicie się ♠K.
Na drugim stole - to samo, ale N  inwitował końcówkę.

Rozdanie 2 -  Dobry kontrakt NS i jeszcze lepsza obrona EW. 4♠-1.
Na drugim stole - ten sam kontrakt, ten sam motyw obrony, ale znakomita decyzja rozgrywającego. Jedyna uwaga to niepotrzebne podłożenie ♠D przez S.
12 imp.

Rozdanie 3 -  Z taką kartą nie licytuję jak E, stąd też kontrakt wyszedł nieco zawyżony.
Na drugim stole - niezwykle agresywna licytacja W, ale też bardzo szczęśliwa. Ciekawe ilu z nas wpadłoby, żeby zalicytować na miejscu E 2?
O co chodziło w tej licytacji i co nieco o rozwiązaniach stosowanych w tego rodzaju sytuacjach naświetlił  nam Jacek w swoim komentarzu poniżej, a ja piszę o tym odrobinę szerzej w osobnym artykule.
12 imp.

Rozdanie 4 -   Firmowy kontrakt, chyba nie do ruszenia..
Na drugim stole - ten sam pomysł.

Rozdanie 5 -  To samo co w poprzednim rozdaniu.
Na drugim stole -
  znacznie bezpieczniejsze 4.

Rozdanie 6 - 1BA i nic specjalnego.
Na drugim stole - niby to samo, ale po jakże zaciętej licytacji, w której NS próbowali złapać przeciwników na popartyjną grę z kontrą. Niewiele brakowało..

Rozdanie 7 - Dość typowe.
Na drugim stole - 3♣ zdążyliśmy już poznać z wcześniejszych gier. O ile pamiętam, występowało w licytacji jednostronnej; tym razem zastosowane zostalo po wejściu partnera.

Rozdanie 8 - Jak widać, mecz gra się spokojniej niż turniej na maksy.
Na drugim stole - S był skłonny podjąć większe ryzyko.

Rozdanie 9 - N nie miał lekko. Z dwojga złego może lepiej powiedzieć 4♣? Przynajmniej na 4♠ miałby czystą kontrę.
Na drugim stole -  Wzmocnione otwarcie 1BA i dalej łatwy już sposób - dzięki wynalazkowi Lebensohla - na wygranie licytacji.

Rozdanie 10 - Nie ma co ukrywać, że wypuściłem kontrakt. Trzeba szybko otworzyć kara. Swoją drogą ostro licytowali E i N (szczególnie).
Na drugim stole -
dość płasko, ale bilans bardzo dobry dla NS.
13 imp.

Rozdanie 11 - Andrzej przypuścił ostry atak na 3BA. Bo chyba nie chciał grać 3 w starszy, co mogła sugerować ta sekwencja. Dobra ocena karty, na którą składają się: świetnie sfitowany 6-kart io dwie wysokie figury w starszych.
Na drugim stole - bez walki. NS z zadowoleniem chyba dali zapisać przeciwnikom 50.

Rozdanie 12 - Norma.
Na drugim stole - to samo.

Rozdanie 13 - Dobry kontrakt, ale nieco przekombinowana rozgrywka. Skoro trzeba oddać jedną lewkę atutową, to najlepiej zostawić to na koniec, a może uda się po drodze wykorzystać dwie blotki z jednej albo nawet z dwóch rąk na przebitki. Udałoby się, dzięki układowi. Rozgrywający przegrał więc kontrakt już w drugiej lewie.
Na drugim stole -  dobra rozgrywka.
12 imp.

Rozdanie 14  - Tylko 1 kier gra WE i żadnych rewelacji.
Na drugim stole - NS nastawieni znacznie bardziej bojowo zagrali 3BA, chociaż E wyraźnie powiedział, w jakim kolorze będzie brał lewki.

Rozdanie 15  - Dzieki zaangażowaniu drugiej strony NS musieli walczyć o swoje 3piki na styku.
Na drugim stole - spokojne 2piki.

Rozdanie 16  - Nic specjalnego.
Na drugim stole - E wniósł nieco kolorytu do licytacji, co podniosło grę NS na poziom 3.


* * * * *



Poprawiony: wtorek, 03 września 2013 08:21  

Komentarze  

 
0 #5 Jacek 2013-09-01 18:46
Rozdanie 2
zdalny pojedynek rozgrywających zwycięski dla Pawła, być może ktr N (mająca znamiona odzywki wywoławczej, raczej bez wartości pikowych) zasugerowała wybranie właściwej linii rozgrywki ...
Cytować
 
 
0 #4 Jacek 2013-09-01 18:45
Rozdanie 3
w tym rozdaniu Piatnik okazał się wyjątkowo niesprawiedliwy, moja licytacja jest zła (Partnerze zapomnij o tym rozdaniu :-) - ze względu na to, że 3-ci kolor może być zalicytowany ze zgrupowania (obawa o czwarty) gramy ustaleniem, że 3cc oznacza fit 4kartowy bez zatrzymania trefl (oczywiście to powinienem zalicytować! - co mnie "podkusiło" żeby wrzucić 4-kę?) a 3BA fit 4kartowy z zatrzymaniem trefl, a co dalej po 3cc? Wg mnie 3BA od E (wskazujące półzatrzymanie trefl) i 4kk od W (brak drugiego półzatrzymania, dobre kara) i pas E (ewentualnie 4pp ostre, ale chyba do przyjęcia)
Cytować
 
 
0 #3 Jacek 2013-09-01 18:39
Rozdanie 10
myślę, że E wybierając skromne 2cc, spowodował, że kontrakt 3cc stał się ostateczny (S wybrał wejście treflami zamiast kontrą i N nie widział potrzeby zgłaszania 5-ciu blotek pikowych) – natomiast po otwarciu 3cc (na drugi stole) S w zasadzie nie ma wyboru i jeśli chce zaistnieć w licytacji musi kontrować wywoławczo, wtedy N również nie ma wyboru i musi licytowac piki, jednak wg mnie wystarczy na poziomie 3-ch (mariasz kierowy warty jest tylko 3PC, obrona nie stanęła na wysokości zadania nie wyrabiając w stosownym czasie lewy karowej), ale zwycięzców się nie krytykuje :-)
Cytować
 
 
0 #2 Jacek 2013-09-01 18:37
Rozdanie 11
niestety nie zdecydowałem się na otwarcie licytacji (karta idealna na 2tt precision – tak było na drugim stole, ale my licytujemy NS) – w zasadzie jest na otwarcie, ale samotny KW w pikach jakoś nie robił na mnie dobrego wrażenia, chyba zabrakło wyobrażni, żeby dostrzec, że fit treflowy z asem i coś jeszcze może być warte końcówki firmowej, po raz kolejny się przekonałem, że z rękami granicznymi raczej trzeba licytować do przodu ...
Cytować
 
 
0 #1 Jacek 2013-09-01 18:36
Rozdanie 13
kolejny zdalny pojedynek rozgrywających wygrany przez Pawła, którego przeciwnik na drugim stole zagrał bez należytej staranności, na 4 lewy przed końcem wydawało się, że będzie remis ...
Cytować
 

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.