strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Mecz 19-02-2014

Drukuj PDF
(0 Ilość głosów, Średnia 0 na 5)

Obrona wistowa - właśnie tej części gry niektórzy z nas powinni poświęcić więcej uwagi. Jeśli dobrze działa (a musi!), to dużo można zyskać, ale jeśli nie - to naprawdę sporo można stracić

* * * * *

Rozdanie 1 - 1 imp

Na 1 stole - Dość oczywiste 3BA+1.

Na 2 stole - To samo, ale =


Rozdanie 2 - 1 imp

Na 1 stole - 2 znaczyło silne 5+ lub słabe (do 12 PC) 6+♠. Typowy rebid Otwierającego to 2BA (F1), a z tym fitem może nawet 3♠ (b.silny inwit), które z jednym asem podniosę przecież na 4♠. Mając na uwadze, że W licytuje od 0 PC, końcówka jest niepotrzebnym ryzykiem.

Na 2 stole - Po wejściu 1♠ nie mogło już być niżej dogranej. Wiele par zagrałoby jednak w tej sekwencji Odwrotką.

Rozdanie 3 1 imp

Na 1 stole - Oczywiste chyba 1BA+2 (3BA nie idzie).

Na 2 stole - Nic do dodania. 3+1

Rozdanie 4 - 6 imp

Na 1 stole - Dość celne 3♠=. Wydaje mi się jednak, że po wejściu 1BA powinniśmy skład sprzedawać jak po otwarciu przeciwnika (tyle, że siłę ma partner). W tym przypadku skład E sprzedawałoby u nas 2.

Na 2 stole - Dość ambitna końcówka, do zrealizowania w widne albo przy pomocy przeciwników. 4♠-1

Rozdanie 5 - 10 imp

Na 1 stole - Celne 4=

Na 2 stole - Sądzę, że N spokojnie stać na 3BA. 3+1


Rozdanie 6 - 12 imp

Na 1 stole - Na WE mogą wygrać 4, jednak W nie wszedł do licytacji (w miarę usprawiedliwione) ani nie poparł partnera (?). Na dodatek WE wypuścili 3. Przyczyna? W nie wiedział, że w 5 lewie ma odejść w ♠ do asa, więc zagrał na promocję założonej D u partnera.

Na 2 stole - Po PASie E wielu graczy na N zapowiedziałoby od razu 5, część 4, ale najmniej chyba 3 w ten kolor. W tej sytuacji uzgodnienie 4 nie sprawiło najmniejszego problemu. Ale też obrona 5 była całkiem trafiona.

Rozdanie 7 - 5 imp

Na 1 stole - WE dość czujnie nie weszli do licytacji pozwalając wygrać 1+1.

Na 2 stole -  Tutaj WE wygrali szczęśliwie 1BA=.

Rozdanie 8 - remis

Na 1 stole - Nic specjalnego. 2+1

Na 2 stole - Tym razem nadwyżkowe 1BA i na linii NS. 1BA+1


Rozdanie 9
- 10 imp

Na 1 stole - WE wypuszczają 4. Przyczyna leżała w złym odczytaniu przez E pierwszego wistu. Odmiennie wist ♣9 wglądał na atak z W9x. W pokochał jednak Kombajn... Przy tym założeniu nie byłoby żadnego problemu z odczytaniem, że wistujący nie ma ♣W, ale 3/4. blotki w tym kolorze (możliwe nawet 5., jeśli S dołoży W do pierwszej lewy).

Na 2 stole - Ten sam kontrakt i ten sam wist (!), ale E nie popełnił błędu. 4-1. Swoją drogą, z tym składem S mógł spokojnie sPASować na 3BA.

Rozdanie 10 - 13 imp

Na 1 stole - Prosta sekwencja Precision. 4=

Na 2 stole - Wygląda na to, że WE mają coś niedopracowane. Jeśli 3 od E oznacza rękę silną (15-17 PC), to powinna mieć skład niezrównoważony, z krótkością. 14 PC wydaje mi się trochę mało jak na taki skok. Z kolei W ma ładną rękę, ale niezbyt silną i nie dającą możliwości przebitkowych. Gdyby nawet partner miał górę (17 PC?), to pójście wyżej w 4 nie ma racji powodzenia.

 

Rozdanie 11  - 9 imp

Na 1 stole -  Nie znam systemu NS, ale chyba trochę pochopnie obaj gracze zrezygnowali z pokazania swoich nadwyżek. N ma tak potężną kartę, że tylko absolutne min. u partnera nie da ugrać szlemika. Z kolei S może wydawać się, żę ♠D nie ma wielkiej wartości, ale przcież N musi coś mieć w ♠, więc D w tym kolorze przy grze w BA bardzo się przyda.

Na 2 stole - Sądzę, że 2♣ mogło już wskazywać na pewne nadwyżki, więc N nie miał żadnego problemu z podjęciem decyzji - atakować szlemika. 6♣+1


Rozdanie 12 - 2 imp

Na 1 stole - W omówieniu poprzedniego meczu reklamowałem skuteczność wejścia 1BA z 5-4 po otwarciu 1 w starszy. Doskonale sprawdziłoby się tutaj na poz. N. Jeśli jednak tak nie gramy to może warto rozważyć kontrę? Mimo wszystko i tak pewnie NS ze względu na założenia nie zalicytowaliby 4.

Na 2 stole -  Czy S nie powinien skontrować 2♠, żeby wskazać 4? W razie braku zainteresowania kolor ♣ zawsze może uzgodnić na wys. 3. 3♠-2


 Rozdanie 13
-   remis

Na 1 stole - Skok na 2♠ oznaczał fit  i dowolną krótkość z boku. 3 wskazywało chyba na krótkość ♠ (alert!).

Na 2 stole - Mimo zaangażowania przeciwników N nie mieli problemów z dotarciem do właściwej końcówki. 4+1.


Rozdanie 14 - 11 imp

Na 1 stole - Odpowiedź 1♠ oznacza zazwyczaj brak 4. starszej i 0-12 PC (nie gramy negatem). Bardzo więc ostra reakcja E, ale też bardzo szczęśliwa. 3BA+1

Na 2 stole - Zdecydowana i prosta licytacja E. A gdyby W sPASował? Niestety, W przegrał kontrakt w pierwszej lewie. Sądzę, że przy odrobinie namysłu doszedłby do wniosku, że puszczenie nic nie daje, bo nawet jak S postawi wysoką figurę, to dalej posypie się reszta pików. 3BA-3


Rozdanie 15  - remis

Na 1 stole - Nieco optymistyczne 3BA zarzucił N i w teorii żle trafił. Kontrakt pozwoliły jednak zrealizować nieporozumienia na linii obrony. W konsekwentnie testuje Kombajn i wychodzi ♠7. E mógł spokojnie położyć na ♠W ♠D. Jeśli już jednak wziął asem to  bardziej czytelny byłby odwrót ♠2, zachęcający do kontynuacji tego koloru. 3BA=

Na 2 stole - Tu wistujący postawił na niewłaściwy kolor. 3BA=

 

Rozdanie 16 -  remis

Na 1 stole - Proste 3♣+1

Na 2 stole - jw. 2♣+2


* * * * *

Średnia 5 imp/rozdanie (suma 81 imp.). 7 remisów i aż 5 dużych (10+imp) obrótów. Prawie po równo, bo ostatecznie przewaga zwycięzców zaledwie 5 imp.


Poprawiony: czwartek, 20 lutego 2014 21:44  

Komentarze  

 
0 #5 Jacek 2014-02-23 15:44
Rozdanie 4
wszyscy wiemy, że Piatnik bywa czasami niesprawiedliwy, myślę, że to jest właśnie takie rozdanie – w mojej ocenie „wylądowaliśmy” w dobrym kontrakcie, ale Piatnik uznał, że tym razem punkty należą się tym co „stanęli” w częściówce, mam nadzieję, że następnym razem przydzieli trochę punktów PC z trefli do innych kolorów i końcówka pikowa będzie znacznie łatwiejsza do realizacji :-)
Cytować
 
 
0 #4 Jacek 2014-02-23 15:43
Rozdanie 10
myślę, że obaj gracze WE licytowali „ciut za bardzo do przodu” i stąd wylicytowany szlemik, niepoprawny ale nie beznadziejny (wystarczy, że będę miał damę trefl i mamy mniej więcej 50% na wygranie tego kontraktu) – rebid 3cc doskonale oddaje charakter ręki, ale rzeczywiście jestem ciut za słaby na niego, gdybyśmy dodali waleta trefl do mojej ręki myślę, że wtedy nikt by się nie „czepiał” rebidu 3cc, a jednak szanse na szlemika nie wzrosły by znacząco, czy należy zatem odpuścić sobie poszukiwanie szlemika? wg mnie raczej nie - słowa uznania dla Pawła, który dostrzegł szanse szlemikowe (nie bez znaczenia pewnie był król trefl, za którego można dodać coś extra w bilansie), ale zamiast B102 można było raczej zalicytować spokojne 3pp (u nas konwencja 5-4, pytanie o krótkość, ale i siłę rebidu przy braku krótkości), padłoby 4cc (układ 5-4-2-2 i ręka minimalna, czyli 17pkt) i pas byłby już chyba oczywisty ...
Cytować
 
 
0 #3 Jacek 2014-02-23 15:42
Rozdanie 15
wydaje mi się, że to rozdanie to dobry przykład na poparcie twierdzenia, że aktywność przy stole (zwracał ostatnio na to uwagę Janusz w swoim pomeczowym komentarzu) generalnie się opłaca – korciło mnie mocno żeby wejść 2pp, głównie jako wskazanie wistu na ewentualne 3BA, później pomyślałem jednak – może mam za mało PC na wejście? A może nie będą grali końcówki? czy rzeczywiście ręka E jest za słaba, przecież założenia mamy korzystne? patrząc na obronę 3BA na obu stołach okazało się jednak, że pierwszy celny wist w piki to była tylko połowa sukcesu ...
Cytować
 
 
0 #2 janusz 2014-02-21 08:37
Cytuję and_rzej:
...w 15-tym, przymując kombajn nie zakładam 10 u W i odejście małą blotką zdradzam się z figurą przed rozgrywającym.

Niesłusznie zakładasz, że W nie ma 10. Zajrzyj do opisu tego wistu, a znajdziesz, że wist drugą od góry blotką jest dopuszczalny. "Zdradzenie się" przed rozgrywającym nie ma wielkiego znaczenia, bo i tak zaimpasuje D, jeśli ma 10. Gorzej jest zdezinformować partnera.
Cytować
 
 
0 #1 and_rzej 2014-02-20 21:59
Nie mogłem sobie odmówić komentarza dotyczącym istotności uzgodnień w parze kompleksowego systemu m.in wistu.
Koszt wg. mnie 20 IMP, bo w 15-tym, przymując kombajn nie zakładam 10 u W i odejście małą blotką zdradzam się z figurą przed rozgrywającym.
Cytować
 

Prywatna strona poświęcona tematyce brydżowej.

Wyraża wyłącznie własne poglądy autora.