Mistrzostwa małe i duże
poniedziałek, 25 maja 2015 23:00
januus
Są różne zawody w związkowym kalendarzu, a może nawet i poza nim, którym organizatorzy nadają miano Mistrzostw Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że frekwencja na tych imprezach jest niewielka, a gros graczy pochodzi z najbliższej okolicy. Nie dziwi mnie to, bo kraj nasz nie jest mały i koszty podróży (w tym także zaangażowany czas) oraz pobytu, szczególnie w dużym mieście, są na tyle poważne, że skutecznie zniechęcają do takich eskapad. Dotyczy to przede wszystkim graczy, którzy nie mają większych szans na sukces. Chyba nie ma na to rady, jeżeli grono nie jest liczne ani tym bardziej i specjalnie zamożne. Trzeba się z tym po prostu pogodzić.
Poprawiony: czwartek, 12 listopada 2015 18:33
|
Grajmy mecze
niedziela, 24 maja 2015 23:00
januus
Gra meczowa to duża atrakcja rozgrywek brydżowych, której jednak zdecydowanie brakuje nam na codzień. Szerokiej braci brydżystów muszą z reguły wystarczyć rozgrywki ligowe. Raz, że nie jest tego za dużo, a dwa, że okazja zagrania meczu na tym poziomie rywalizacji omija skutecznie graczy rezerwowych. O graczach bardziej okazjonalnych już nie wspomnę.
Otóż chciałem zaproponować system rozgrywek, który z powodzeniem uzupełniłby tę lukę. Chodzi o system rozgrywek teamów, który trwa na przestrzeni całego, lub większej części sezonu i jest dostępny w każdym momencie dla maksymalnie szerokiej rzeszy graczy.
Poprawiony: czwartek, 18 czerwca 2015 19:14
Jeśli kocha to płaci?
poniedziałek, 27 kwietnia 2015 19:31
januus
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak dużą rolę odgrywa sponsoring w sporcie. Niestety, nie wszystkie dyscypliny mogą liczyć na duże zainteresowanie mediów, a co za tym idzie i sponsorów. Do takich właśnie dyscyplin należy brydż.
Poprawiony: piątek, 01 maja 2015 21:18
|
Nasz przyjaciel Buttler
piątek, 03 kwietnia 2015 23:00
januus
Dużą atrakcją rozgrywek ligowych jest punktacja Buttlera. Pokazuje ona, jak wynik na danym stole miał się do wyników osiągniętych na wszystkich innych stołach. W praktyce nie ma to większego znaczenia bo wynik jaki padnie w danym rozdaniu i meczu zależy wyłącznie od tego, jak zagrają pary na drugim stole. Punktacja, o której mówimy, jest jednak wykorzystywana do oceny tego, jak dobrze lub źle zagrała dana para z punktu widzenia tego, co działo się na sali.
Poprawiony: środa, 24 czerwca 2015 13:59
Złoty podział i nie tylko
niedziela, 28 grudnia 2014 23:00
januus
Jak wiadomo, szerokie widełki siły (dla danej odzywki) nie ułatwiają licytacji. Nie przypadkiem najbardziej komfortowo licytuje się np. po otwarciu 1BA (15-17 PC) czy 2♣ 12-14 PC. Znacznie trudniej natomiast po otwarciach w sile 12-17 PC - 1♦/♥/♠. W przypadku tych drugich otwarć przedział siły jest bowiem dokładnie dwukrotnie większy. Stąd też ustalenie optymalnego kontraktu jest zdecydowanie trudniejsze. Przyjrzyjmy się bliżej licytacji po tych otwarciach pod kątem problemów z dochodzeniem do końcówki.
Poprawiony: wtorek, 30 grudnia 2014 20:53
|
|
|
|
Strona 9 z 20 |