strona Januusa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Witaj na stronach Januusa!

Kontra na cue-bid

Email Drukuj PDF

Kontra na cue-bid oznacza najczęściej, że kontrujący oczekuje od partnera podegrania zalicytowanego koloru. Zwykle ma to sens wtedy, gdy partner będzie na wiście. W innym przypadku kontra może dać  stronie przeciwnej tylko niepotrzebne ostrzeżenie, naprowadzając ją na właściwy kontrakt lub sposób rozgrywki. To ryzyko istnieje zresztą zawsze, jeśli przeciwnicy okażą się graczami z odpowiednią wiedzą. Kontra w niczym im nie zaszkodzi, a przeciwnie, stworzy szansę na wymianę dodatkowych informacji. Spróbujmy spojrzeć na ten problem z punktu widzenia obu stron.

Poprawiony: sobota, 19 grudnia 2015 20:52
 

Punktacja - może można lepiej?

Email Drukuj PDF

W brydżu, jak w każdym sporcie, trudno uniknąć elementów losowych, które jednym sprzyjają, innym nie. Jest jednak ze wszech miar słusznym, aby wpływ takich czynników możliwie ograniczać, a najlepiej w ogóle eliminować. Wszyscy chcemy wiedzieć, kto rzeczywiście był w danym czasie w danej konkurencji lepszy, a nie komu bardziej po prostu sprzyjało szczęście.

Poprawiony: poniedziałek, 18 lutego 2013 11:50
 

Zmiany w PRESERze

Email Drukuj PDF

Poniżej przedstawiam przepracowany ponownie transfer na 1BA (1♠!) po otwarciu 1♣. Wyniki są na tyle obiecujące, że włączam je do systemu PRESER.

Będzie to wymagało zmian w kilku artykułach.

Poprawiony: środa, 11 czerwca 2014 18:49
 

Skakanka

Email Drukuj PDF

W artykule pn. "2BA Jordana (Truscotta)" zasygnalizowałem pewne rozwiązanie, które przyszło mi do glowy, gdy pisałem tamten artykuł, a które tutaj rozwinę.

Chodzi o to, że rzadko kiedy po kontrze na otwarcie 1/♠ zagramy grę premiową. Istnieją na to szanse, ale praktycznie tylko wtedy, gdy dysponujemy dobrym kolorem atutowym, a któraś z rąk ma krótkość, a w zasadzie nawet renons. Jak to jednak sprzedać?

Poprawiony: piątek, 24 października 2014 19:24
 

Trochę taktyki

Email Drukuj PDF

CZęść graczy, szczególnie na początku swojej drogi brydżowej, nie dostrzega różnic pomiędzy sposobem gry w turnieju na zapis maksymalny i na zapis meczowy.  Wydaje im się bowiem, że grać trzeba po prostu dobrze.
W zasadzie trudno się z tym nie zgodzić, ale... Grać należy przede wszystkim skutecznie, tzn. grać tak, aby możliwie często wygrywać. W sumie przecież taki jest cel gry.
O co więc chodzi? Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę stając do rywalizacji w zawodach brydża porównawczego?

Poprawiony: wtorek, 06 lutego 2018 12:22
 


Strona 18 z 20

Jak licytujesz na wygasającej po otwarciu 1BA?
 

Polecane

PZBS
Polski Związek Brydża Sportowego
Szkoła brydża
Strona Władka Izdebskiego

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Joomla extensions by Siteground Hosting